"La La Land," "American Crime Story: The People v. O.J. Simpson," and -- yes! -- "Deadpool" dominated the 2016 Critics' Choice Awards, which aired Sunday, December 11, hosted by "Deadpool" co-star T.J. Miller.

The ceremony aired the night before the 2017 Golden Globe Award nominations were revealed, confirming the top critical choices for TV series and movies in 2016. Will the Oscars fall in line?

Here are the Critics' Choice winners -- including eight wins for frontrunner "La La Land," and a trophy for Jeffrey Dean Morgan's Negan at the same time Negan was doing more bad, bad things on AMC's "The Walking Dead" Season 7 midseason finale:

BEST PICTURE

  • La La Land — WINNER
  • Arrival
  • Fences
  • Hacksaw Ridge
  • Hell or High Water
  • Lion
  • Loving
  • Manchester by the Sea
  • Moonlight
  • Sully

BEST ACTRESS

  • Natalie Portman – Jackie — WINNER
  • Amy Adams – Arrival
  • Annette Bening – 20th Century Women
  • Isabelle Huppert – Elle
  • Ruth Negga – Loving
  • Emma Stone – La La Land

BEST ACTOR

  • Casey Affleck – Manchester by the Sea —WINNER
  • Joel Edgerton – Loving
  • Andrew Garfield – Hacksaw Ridge
  • Ryan Gosling – La La Land
  • Tom Hanks – Sully
  • Denzel Washington – Fences

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Viola Davis – Fences — WINNER
  • Greta Gerwig – 20th Century Women
  • Naomie Harris – Moonlight
  • Nicole Kidman – Lion
  • Janelle Monáe – Hidden Figures
  • Michelle Williams – Manchester by the Sea

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Mahershala Ali – Moonlight — WINNER
  • Jeff Bridges – Hell or High Water
  • Ben Foster – Hell or High Water
  • Lucas Hedges – Manchester by the Sea
  • Dev Patel – Lion
  • Michael Shannon – Nocturnal Animals

BEST DIRECTOR

  • Damien Chazelle – La La Land — WINNER
  • Mel Gibson – Hacksaw Ridge
  • Barry Jenkins – Moonlight
  • Kenneth Lonergan – Manchester by the Sea
  • David Mackenzie – Hell or High Water
  • Denis Villeneuve – Arrival
  • Denzel Washington – Fences

BEST COMEDY

  • Deadpool — WINNER
  • Central Intelligence
  • Don't Think Twice
  • The Edge of Seventeen
  • Hail, Caesar!
  • The Nice Guys

BEST ACTRESS IN A COMEDY

  • Meryl Streep – Florence Foster Jenkins — WINNER
  • Kate Beckinsale – Love & Friendship
  • Sally Field – Hello, My Name Is Doris
  • Kate McKinnon – Ghostbusters
  • Hailee Steinfeld – The Edge of Seventeen

BEST ACTOR IN A COMEDY

  • Ryan Reynolds – Deadpool — WINNER
  • Ryan Gosling – The Nice Guys
  • Hugh Grant – Florence Foster Jenkins
  • Dwayne Johnson – Central Intelligence
  • Viggo Mortensen – Captain Fantastic

BEST DRAMA SERIES

  • Game of Thrones (HBO) — WINNER
  • Better Call Saul (AMC)
  • Mr. Robot (USA)
  • Stranger Things (Netflix)
  • The Crown (Netflix)
  • This Is Us (NBC)
  • Westworld (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Evan Rachel Wood, Westworld (HBO) — WINNER
  • Caitriona Balfe, Outlander (Starz)
  • Viola Davis, How to Get Away With Murder (ABC)
  • Tatiana Maslany, Orphan Black (BBC America)
  • Keri Russell, The Americans (FX)
  • Robin Wright, House of Cards (Netflix)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Bob Odenkirk, Better Call Saul (AMC) — WINNER
  • Sam Heughan, Outlander (Starz)
  • Rami Malek, Mr. Robot (USA)
  • Matthew Rhys, The Americans (FX)
  • Liev Schreiber, Ray Donovan (Showtime)
  • Kevin Spacey, House of Cards (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Thandie Newton, Westworld (HBO) — WINNER
  • Christine Baranski, The Good Wife (CBS)
  • Emilia Clarke, Game of Thrones (HBO)
  • Lena Headey, Game of Thrones (HBO)
  • Maura Tierney, The Affair (Showtime)
  • Constance Zimmer, UnREAL (Lifetime)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • John Lithgow, The Crown (Netflix) — WINNER
  • Peter Dinklage, Game of Thrones (HBO)
  • Kit Harington, Game of Thrones (HBO)
  • Mandy Patinkin, Homeland (Showtime)
  • Christian Slater, Mr. Robot (USA)
  • Jon Voight, Ray Donovan (Showtime)

BEST COMEDY SERIES

  • Silicon Valley (HBO) — WINNER
  • Atlanta (FX)
  • Black-ish (ABC)
  • Fleabag (Amazon)
  • Modern Family (ABC)
  • Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
  • Veep (HBO)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Kate McKinnon, Saturday Night Live (NBC) — WINNER
  • Ellie Kemper, Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
  • Julia Louis-Dreyfus, Veep (HBO)
  • Tracee Ellis Ross, Black-ish (ABC)
  • Phoebe Waller-Bridge, Fleabag (Amazon)
  • Constance Wu, Fresh Off the Boat (ABC)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Donald Glover, Atlanta (FX) — WINNER
  • Anthony Anderson, Black-ish (ABC)
  • Will Forte, The Last Man on Earth (FOX)
  • Bill Hader, Documentary Now, IFC
  • Patrick Stewart, Blunt Talk, (Starz)
  • Jeffrey Tambor, Transparent (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Jane Krakowski, Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) — WINNER
  • Julie Bowen, Modern Family (ABC)
  • Anna Chlumsky, Veep (HBO)
  • Allison Janney, Mom, (CBS)
  • Judith Light, Transparent (Amazon)
  • Allison Williams, Girls (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Louie Anderson, Baskets (FX) — WINNER
  • Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine (FOX)
  • Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
  • Ty Burrell, Modern Family (ABC)
  • Tony Hale, Veep (HBO)
  • T.J. Miller, Silicon Valley (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

  • The People v. O.J. Simpson (FX) — WINNER
  • All the Way (HBO)
  • Confirmation (HBO)
  • Killing Reagan (National Geographic)
  • Roots (History)
  • The Night Manager (AMC)

BEST ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

  • Sarah Paulson, The People v. O.J. Simpson (FX) — WINNER
  • Olivia Colman, The Night Manager (AMC)
  • Felicity Huffman, American Crime (ABC)
  • Cynthia Nixon, Killing Reagan (National Geographic)
  • Lili Taylor, American Crime (ABC)
  • Kerry Washington, Confirmation (HBO)

BEST ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

  • Courtney B. Vance, The People v. O.J Simpson (FX) — WINNER
  • Bryan Cranston, All the Way (HBO)
  • Benedict Cumberbatch, Sherlock: The Abominable Bride (PBS)
  • Cuba Gooding Jr., The People v. O.J. Simpson (FX)
  • Tom Hiddleston, The Night Manager (AMC)
  • Tim Matheson, Killing Reagan (National Geographic)

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

  • Lucas Hedges – Manchester by the Sea — WINNER
  • Alex R. Hibbert – Moonlight
  • Lewis MacDougall – A Monster Calls
  • Madina Nalwanga – Queen of Katwe
  • Sunny Pawar — Lion
  • Hailee Steinfeld – The Edge of Seventeen

BEST ACTING ENSEMBLE

  • Moonlight — WINNER
  • 20th Century Women
  • Fences
  • Hell or High Water
  • Hidden Figures
  • Manchester by the Sea

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • Damien Chazelle – La La Land — WINNER
  • Barry Jenkins — Moonlight
  • Yorgos Lanthimos/Efthimis Filippou – The Lobster
  • Kenneth Lonergan – Manchester by the Sea — WINNER
  • Jeff Nichols – Loving
  • Taylor Sheridan – Hell or High Water

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Eric Heisserer – Arrival — WINNER
  • Luke Davies – Lion
  • Tom Ford – Nocturnal Animals
  • Todd Komarnicki – Sully
  • Allison Schroeder/Theodore Melfi – Hidden Figures
  • August Wilson – Fences

BEST ANIMATED FEATURE

  • Zootopia — WINNER
  • Finding Dory
  • Kubo and the Two Strings
  • Moana
  • The Red Turtle
  • Trolls

BEST ACTION MOVIE

  • Hacksaw Ridge — WINNER
  • Captain America: Civil War
  • Deadpool
  • Doctor Strange
  • Jason Bourne

BEST ACTOR IN AN ACTION MOVIE

  • Andrew Garfield – Hacksaw Ridge — WINNER
  • Benedict Cumberbatch – Doctor Strange
  • Matt Damon – Jason Bourne
  • Chris Evans – Captain America: Civil War
  • Ryan Reynolds – Deadpool

BEST ACTRESS IN AN ACTION MOVIE

  • Margot Robbie – Suicide Squad — WINNER
  • Gal Gadot – Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Scarlett Johansson – Captain America: Civil War
  • Tilda Swinton – Doctor Strange

BEST SONG

  • "City of Stars" – La La Land — WINNER
  • "Audition (The Fools Who Dream)" – La La Land
  • "Can't Stop the Feeling" – Trolls
  • "Drive It Like You Stole It" – Sing Street
  • "How Far I'll Go" — Moana
  • "The Rules Don't Apply" – Rules Don't Apply

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Linus Sandgren – La La Land – WINNER
  • Stéphane Fontaine – Jackie
  • James Laxton – Moonlight
  • Seamus McGarvey – Nocturnal Animals
  • Bradford Young – Arrival

BEST PRODUCTION DESIGN

  • La La Land – David Wasco, Sandy Reynolds-Wasco — WINNER
  • Arrival – Patrice Vermette, Paul Hotte/André Valade
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them – Stuart Craig/James Hambridge, Anna Pinnock
  • Jackie – Jean Rabasse, Véronique Melery
  • Live by Night – Jess Gonchor, Nancy Haigh

BEST EDITING

  • Tom Cross – La La Land — WINNER
  • John Gilbert – Hacksaw Ridge
  • Blu Murray – Sully
  • Nat Sanders/Joi McMillon — Moonlight
  • Joe Walker – Arrival

BEST COSTUME DESIGN

  • Madeline Fontaine – Jackie — WINNER
  • Colleen Atwood – Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Consolata Boyle – Florence Foster Jenkins
  • Joanna Johnston – Allied
  • Eimer Ni Mhaoldomhnaigh – Love & Friendship
  • Mary Zophres – La La Land

BEST HAIR & MAKEUP

  • Jackie — WINNER
  • Doctor Strange
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Hacksaw Ridge
  • Star Trek Beyond

BEST VISUAL EFFECTS

  • The Jungle Book — WINNER
  • A Monster Calls
  • Arrival
  • Doctor Strange
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

  • Regina King, American Crime (ABC) — WINNER
  • Elizabeth Debicki, The Night Manager (AMC)
  • Sarah Lancashire, The Dresser (Starz)
  • Melissa Leo, All the Way (HBO)
  • Anna Paquin, Roots (History)
  • Emily Watson, The Dresser (Starz)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

  • Sterling K. Brown, The People v. O.J. Simpson (FX) — WINNER
  • Lane Garrison, Roots (History)
  • Frank Langella, All the Way (HBO)
  • Hugh Laurie, The Night Manager (AMC)
  • John Travolta, The People v. O.J. Simpson (FX)
  • Forest Whitaker, Roots (History)

BEST GUEST PERFORMER IN A DRAMA SERIES

  • Jeffrey Dean Morgan, The Walking Dead (AMC) — WINNER
  • Mahershala Ali, House of Cards (Netflix)
  • Lisa Bonet, Ray Donovan (Showtime)
  • Ellen Burstyn, House of Cards (Netflix)
  • Michael J. Fox, The Good Wife (CBS)
  • Jared Harris, The Crown (Netflix)

BEST GUEST PERFORMER IN A COMEDY SERIES

  • Alec Baldwin, Saturday Night Live (NBC) — WINNER
  • Christine Baranski, The Big Bang Theory, (CBS)
  • Larry David, Saturday Night Live (NBC)
  • Lisa Kudrow, Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
  • Liam Neeson, Inside Amy Schumer (Comedy Central)

BEST STRUCTURED REALITY SERIES

  • Shark Tank (ABC) — WINNER
  • Chopped (Food Network)
  • Inside the Actors Studio (Bravo)
  • Penn & Teller: Fool Us (The CW)
  • Project Runway (Lifetime)
  • Undercover Boss (CBS)

BEST ANIMATED SERIES

  • BoJack Horseman (Netflix) — WINNER
  • Archer (FX)
  • Bob's Burgers (FOX)
  • Son of Zorn (FOX)
  • South Park (Comedy Central)
  • The Simpsons (FOX)

BEST REALITY COMPETITION SERIES

  • The Voice (NBC) — WINNER
  • America's Got Talent (NBC)
  • MasterChef Junior (FOX)
  • RuPaul's Drag Race (Logo)
  • Skin Wars (GSN)
  • The Amazing Race (CBS)

BEST UNSTRUCTURED REALITY SERIES

  • Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN) — WINNER
  • Chrisley Knows Best (USA)
  • Deadliest Catch (Discovery)
  • Ice Road Truckers (History)
  • Intervention (A&E)
  • Naked and Afraid (Discovery)

BEST TALK SHOW

  • The Late Late Show with James Corden (CBS) — WINNER
  • Full Frontal With Samantha Bee (TBS)
  • Jimmy Kimmel Live (ABC)
  • Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
  • The Daily Show With Trevor Noah (Comedy Central)
  • The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)

BEST REALITY SHOW HOST

  • Anthony Bourdain, Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN) — WINNER
  • Ted Allen, Chopped (Food Network)
  • Tom Bergeron, Dancing With the Stars (ABC)
  • Nick Cannon, America's Got Talent (NBC)
  • Carson Daly, The Voice (NBC)
  • RuPaul, RuPaul's Drag Race (Logo)

MOST BINGEWORTHY

  • Outlander — WINNER
  • Game of Thrones
  • Stranger Things
  • Catastrophe
  • Bates Motel
  • Mr. Robot

BEST SCORE

  • Justin Hurwitz – La La Land — WINNER
  • Nicholas Britell – Moonlight
  • Jóhann Jóhannsson – Arrival
  • Micachu – Jackie
  • Dustin O'Halloran, Hauschka – Lion

BEST SCI-FI/HORROR MOVIE

  • Arrival — WINNER
  • 10 Cloverfield Lane
  • Doctor Strange
  • Don't Breathe
  • Star Trek Beyond
  • The Witch

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • Elle — WINNER
  • The Handmaiden
  • Julieta
  • Neruda
  • The Salesman
  • Toni Erdmann

ENTERTAINER OF THE YEAR: Ryan Reynolds

#SEEHER AWARD: Viola Davis

[via: Entertainment Weekly]

Want more stuff like this? Like us on Facebook.

categories Movies, Awards, Tv News