Enough about the Academy Awards. It's time to give maximum effort to the Saturn Awards, aka Nerd Oscars.



The genre awards show just released its 43rd annual nominations, and "Rogue One: A Star Wars Story" led the pack with 11 nods. On the TV front, "The Walking Dead" slayed all with seven nominations, followed by "Westworld" with six, and "American Horror Story: Roanoke" with five. AMC had the most TV nods at 13, followed by The CW with 12, then Netflix with 11, and HBO at 9.



On the movie front, "The BFG" and "Doctor Strange" both got 10 nominations. "Captain America: Civil War" got eight, "Fantastic Beasts and Where to Find Them" got seven, and "Arrival" and "The Jungle Book" got six.



Ryan Reynolds's "Deadpool" was ignored by the Oscars, but the Saturn Awards nominated him as Best Actor in a Film, and put "Deadpool" up for Best Comic-to-Motion Picture Release.



The 43rd annual Saturn Awards will be handed out June 28 in Burbank, CA.



Here's the full list of nominations, via SaturnAwards.org:



Best Comic-to-Motion Picture Release:

Batman v Superman: Dawn of Justice

Captain America: Civil War

Deadpool

Doctor Strange

Suicide Squad

X-Men: Apocalypse



Best Science Fiction Film Release:

Arrival

Independence Day: Resurgence

Midnight Special

Passengers

Rogue One: A Star Wars Story

Star Trek Beyond



Best Fantasy Film Release:

The BFG

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Ghostbusters

The Jungle Book

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

A Monster Calls

Pete's Dragon



Best Horror Film Release:

The Autopsy of Jane Doe

The Conjuring 2

Demon

Don't Breathe

Ouija: Origin of Evil

Train to Busan

The Witch



Best Action / Adventure Film Release:

Allied

Gold

Hacksaw Ridge

Hidden Figures

The Legend of Tarzan

The Magnificent Seven

The Nice Guys



Best Thriller Film Release:

10 Cloverfield Lane

The Accountant

The Girl on the Train

Jason Bourne

Hell or High Water

The Shallows

Split



Best Actor in a Film:

Chris Evans (Captain America: Civil War)

Benedict Cumberbatch (Doctor Strange)

Chris Pratt (Passengers)

Ryan Reynolds (Deadpool)

Mark Rylance (The BFG)

Chris Pine (Star Trek Beyond)

Matthew McConaughey (Gold)



Best Actress in a Film:

Amy Adams (Arrival)

Emily Blunt (The Girl on the Train)

Taraji P. Henson (Hidden Figures)

Jennifer Lawrence (Passengers)

Felicity Jones (Rogue One: A Star Wars Story)

Narges Rashidi (Under the Shadow)

Mary Elizabeth Winstead (10 Cloverfield Lane)



Best Supporting Actor in a Film:

Chadwick Boseman (Captain America: Civil War)

Dan Fogler (Fantastic Beasts and Where to Find Them)

John Goodman (10 Cloverfield Lane)

Diego Luna (Rogue One: A Star Wars Story)

Zachary Quinto (Star Trek Beyond)

Christopher Walken (The Jungle Book)



Best Supporting Actress in a Film

Scarlett Johansson (Captain America: Civil War)

Tilda Swinton (Doctor Strange)

Margot Robbie (Suicide Squad)

Kate McKinnon (Ghostbusters)

Betty Buckley (Split)

Bryce Dallas Howard (Gold)



Best Performance by a Younger Actor:

Ruby Barnhill (The BFG)

Julian Dennison (Hunt for the Wilderpeople)

Tom Holland (Captain America: Civil War)

Lewis MacDougall (A Monster Calls)

Neel Sethi (The Jungle Book)

Anya Taylor-Joy (The Witch)



Best Film Direction:

Scott Derrickson (Doctor Strange)

Gareth Edwards (Rogue One: A Star Wars Story)

Jon Favreau (The Jungle Book)

Anthony Russo, Joe Russo (Captain America: Civil War)

Bryan Singer (X-Men: Apocalypse)

Steven Spielberg (The BFG)

Denis Villeneuve (Arrival)



Best Film Screenplay:

Melissa Mathison (The BFG)

Eric Heisserer (Arrival)

Rhett Reese, Paul Wernick (Deadpool)

Jon Spaihts, Scott Derrickson, C. Robert Cargill (Doctor Strange)

Taylor Sheridan (Hell or High Water)

Chris Weitz, Tony Gilroy (Rogue One: A Star Wars Story)



Best Film Editing:

Jeffrey Ford, Matthew Schmidt (Captain America: Civil War)

John Gilroy, Colin Goudie, Jabez Olssen (Rogue One: A Star Wars Story)

Stefan Grube (10 Cloverfield Lane)

Michael Kahn (The BFG)

Mark Livolsi (The Jungle Book)

Joe Walker (Arrival)



Best Film Production Design:

Rick Carter, Robert Stromberg (The BFG)

Doug Chiang, Neil Lamont (Rogue One: A Star Wars Story)

Stuart Craig (Fantastic Beasts and Where to Find Them)

Guy Hendrix Dyas (Passengers)

Owen Paterson (Captain America: Civil War)

Charles Wood (Doctor Strange)



Best Film Music:

Michael Giacchino (Doctor Strange)

Michael Giacchino (Rogue One: A Star Wars Story)

James Newton Howard (Fantastic Beasts and Where to Find Them)

Justin Hurwitz (La La Land)

Thomas Newman (Passengers)

John Willians (The BFG)



Best Film Costume Designer:

Colleen Atwood (Alice Through the Looking Glass)

Colleen Atwood (Fantastic Beasts and Where to Find Them)

Alexandra Byrne (Doctor Strange)

David Crossman, Glyn Dilloin (Rogue One: A Star Wars Story)

Sang-gyeong Jo (The Handmaiden)

Joanna Johnston (The BFG)



Best Film Make-Up:

Jeremy Woodhead (Doctor Strange)

Nicky Knowles (Fanatastic Beasts and Where to Find Them)

Amy Byrne (Rogue One: A Star Wars Story)

Monica Huppert, Joel Harlow (Star Trek Beyond)

Allan Apone, Jo-Ann MacNeil, Marta Roggero (Suicide Squad)

Charles Carter, Rita Ciccozzi, Rosalina Da Silva (X-Men: Apocalypse)



Best Film Special / Visual Effects:

Louis Morin, Ryal Cosgrove (Arrival)

Joe Letteri, Joel Whist (The BFG)

Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli, Paul Corbould (Doctor Strange)

Tim Burke, Christian Manz, David Watkins (Fantastic Beasts and Where to Find Them)

Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Dan Lemmon (The Jungle Book)

John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel, Neil Corbould (Rogue One: A Star Wars Story)



Best Independent Film Release:

Eye in the Sky

Hunt for the Wilderpeople

La La Land

Lion

The Ones Below

Remember



Best International Film Release:

Elle

The Handmaiden

In Order of Disappearance

The Mermaid

Shin Godzilla

Under the Shadow



Best Animated Film Release:

Finding Dory

Kingslaive: Final Fantasy XV

Moana

Sing

Trolls

Zootopia



Best Science Fiction Television Series:

The 100

Colony

The Expanse

Falling Water

Incorporated

Timeless

Westworld



Best Fantasy Television Series:

Beyond

Game of Thrones

The Good Place

Lucifer

The Magicians

Outlander

Preacher



Best Horror Television Series:

American Horror Story: Roanoke

Ash vs. Evil Dead

The Exorcist

Fear the Walking Dead

Teen Wolf

The Vampire Diaries

The Walking Dead



Best Action/Thriller Television Series:

Animal Kingdom

Bates Motel

Designated Survivor

The Librarians

Mr. Robot

Riverdale

Underground



Best Superhero Adaptation Television Series:

Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.

Arrow

The Flash

Gotham

Legion

Supergirl



Best Presentation on Television:

11.22.63

Channel Zero

Doctor Who: The Return of Dr. Mysterio

Mars

The Night Manager

Rats



Best New Media Television Series:

Bosch

Marvel's Daredevil

Marvel's Luke Cage

The Man in the High Castle

A Series of Unfortunate Events

Stranger Things



Best Actor on a Television Series:

Bruce Campbell (Ash vs. Evil Dead)

Mike Colter (Marvel's Luke Cage)

Charlie Cox (Marvel's Daredevil)

Grant Gustin (The Flash)

Sam Heughan (Outlander)

Freddie Highmore (Bate's Motel)

Andrew Lincoln (The Walking Dead)



Best Actress on a Television Series:

Melissa Benoist (Supergirl)

Caitriona Balfe (Outlander)

Kim Dickens (Fear the Walking Dead)

Vera Farmiga (Bates Motel)

Lena Headey (Game of Thrones)

Sarah Paulson (American Horror Story: Roanoke)

Winona Ryder (Stranger Things)



Best Supporting Actor on a Television Series:

Linden Ashby (Teen Wolf)

Mehcad Brooks (Supergirl)

Kit Harrington (Game of Thrones)

Ed Harris (Westworld)

Lee Majors (Ash vs. Evil Dead)

Norman Reedus (The Walking Dead)

Jeffrey Wright (Westworld)



Best Supporting Actress on a Television Series:

Kathy Bates (American Horror Story: Roanoke)

Danai Gurira (The Walking Dead)

Melissa McBride (The Walking Dead)

Thandie Newton (Westworld)

Candice Patton (The Flash)

Adina Porter (American Horror Story: Roanoke)

Evan Rachel Wood (Westworld)



Best Younger Actor on a Television Series:

K.J. Apa (Riverdale)

Millie Bobby Brown (Stranger Things)

Max Charles (The Strain)

Alicia Debnam-Carey (Fear the Walking Dead)

Lorenzo James Henrie (Fear the Walking Dead)

Chandler Riggs (The Walking Dead)



Best Guest Performance on a Television Series:

Ian Bohen (Teen Wolf)

Tyler Hoechlin (Supergirl)

Anthony Hopkins (Westworld)

Leslie Jordan (American Horror Story: Roanoke)

Jeffrey Dean Morgan (The Walking Dead)

Dominique Pinon (Outlander)



Best Animated Series or Film on Television:

Bojack Horseman

Family Guy

The Little Prince

The Simpsons

Star Wars: Rebels

Trollhunters



Best DVD / BD Release:

Dog Eat Dog

The Girl

The Lobster

The Man Who Knew Infinity

The Wailing

Tales of Halloween



Best DVD / BD Special Edition Release:

Batman v Superman: Dawn of Justice Ultimate Edition

The Hills Have Eyes Limited Edition

The Iron Giant Signature Edition

Phantasm Remastered

Raising Cain

Mad Max: Fury Road Black and Chrome Edition



Best Classic Film Release on DVD / BD:

Destiny

The Ghost and Mr. Chicken

The Little Girl Who Lives Down the Lane

Gog 3D

It Came From Outer Space

Donovan's Brain

Time After Time



Best Television Release on DVD / BD:

Banshee: The Final Season

Hannibal: The Complete Series Collection

Mr. Robot: Season 2.0

Salem's Lot

Versailles: Season One

Star Trek: The Animated Series



Best Collection on DVD / BD:

Buster Keaton Shorts Collection 1917-23

Frankenstein: Complete Legacy Collection

Herschell Gordon Lewis Feast

Marx Brothers Silver Screen Collection

Pioneers of African American Cinema

The Wolf Man: Complete Legacy Collection



Best Local Live Stage Production:

Amadeus (L.A. Theatre Works)

Chen Ying Rescues the Orphan (Chinese Yu Opera)

The Fantasticks (Pasadena Playhouse)

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (3D Theatricals)

Moby Dick (South Coast Repertory)

A View From the Bridge (Ahmanson Theatre)



Want more stuff like this? Like us on Facebook.