Divergent

Divergent (2014)Cast and Crew

"What makes you different makes you dangerous."

Cast

Crew

H
Harry Cohen
Supervising Sound Editor
M
Mary Vernieu
Casting
A
Anne Kuljian
Set Decoration
P
Paul Hughen
Second Unit Director of Photography
A
Andy Nicholson
Production Design
J
Jim Berney
Senior Visual Effects Supervisor
A
Anna MacKenzie
Supervising ADR Editor
N
Neil Burger
Director
P
Patrick M. Sullivan
Supervising Art Director
A
Alwin H. Kuchler
Director of Photography
R
Randall Poster
Music Supervisor
A
Andrew Max Cahn
Art Direction
V
Venus Kanani
Casting
R
Rachel Shane
Executive Producer
A
Artist W. Robinson
First Assistant Director
P
Peter Zuccarini
Underwater Camera
D
Donna Sloan
Executive In Charge Of Production
J
Jody Williams
Additional Camera
D
David Obermeyer
Production Sound Mixer
M
Michael Keller
Sound Re-Recording Mixer
V
Vanessa Taylor
Screenplay
E
Evan Daugherty
Screenplay
N
Nerses Gezalyan
Foley Mixer
D
Dror Mohar
Sound Designer
J
Jon Gustafsson
Transportation Captain
C
Cindy M. Ichikawa
Art Department Coordinator
C
Christopher Rejano
Camera Operator
S
Suzi Ostos
Makeup Artist
C
Cosmas A. Demetriou
Set Designer
E
Elaine Ramires
Key Costumer
B
Brad Einhorn
Property Master
G
Gary Marullo
Foley Artist
F
Frederick H. Stahly
Dialogue Editor
P
Pouya Shahbazian
Producer
G
George Chavez
Color Timer
C
Chris Wolfgang Mauch
Storyboard Artist
S
Shayna Brown
Sound Re-Recording Mixer
V
Veronica Roth
Novel
V
Veronica Roth
Co-Producer
C
Chris Cleek
Art Direction
A
A. Todd Holland
Art Direction
B
Brad Wilder
Makeup Department Head
S
Sean Richard Budde
Propmaker
J
Joseph Conenna
Leadman
T
Tammy S. Lee
Assistant Art Director
R
Richard Reynolds
Set Designer
A
Anthony Syracuse
Construction Coordinator
D
David Tennenbaum
Set Designer
M
Michael Hertlein
Dialogue Editor
E
Eric Hoehn
Sound Effects Editor
M
Margit Pfeiffer
Dialogue Editor
W
Wylie Stateman
Supervising Sound Editor
K
Kevin J. Summers
Boom Operator
P
Patrick Finley
Visual Effects Supervisor
S
Sarah Swick
Visual Effects Producer
E
Emerito Trevino
Lighting Artist
V
Valerie Zielonka
Costume Supervisor
A
Adam Milo Smalley
Music Editor
S
Sam Zeines
Music Editor
R
Ryan Herem
Transportation Captain
V
Valeria Migliassi Collins
Script Supervisor
J
Julie Hannum
Location Manager
J
Jill S. Litwin
Studio Teacher
T
Tanera Marshall
Dialect Coach
J
James R. McAllister
Location Manager
D
Dominic Charles Ferris
Thanks
B
Bill Reilly
Thanks
B
Bryan Lawson
Supervising Music Editor
J
Jaap Buitendijk
Still Photographer
M
Mike Prestwood Smith
Sound Re-Recording Mixer
G
Greg Baxter
Visual Effects Producer
A
Amy Pawlowski
Digital Intermediate Editor
T
Tina Anderson
Post Production Supervisor
J
Jules Holdren
Hairstylist
H
Hector C. Gika
Sound Effects Editor
D
Dan Riffel
Gaffer
J
John Trapman
Aerial Director of Photography
G
Gloria Pasqua Casny
Hairstylist
G
Gloria Pasqua Casny
Hair Department Head
T
Tony Mirante
Hairstylist
D
Dane Bjerno
Camera Technician
M
Matthew Moriarty
Camera Operator
M
Matthew Moriarty
Steadicam Operator
J
Jake Polonsky
Second Unit Director of Photography
D
David J. Thompson
Camera Operator
A
Alejandra Ford
Makeup Artist
A
Annalisa Adams
Set Costumer
R
Rocio Estrada Blackwell
Set Costumer
G
Gia Jimenez
Set Costumer
J
Jamie Rush
Set Costumer
V
Victor H. Soto
Set Costumer
K
Katherine Wright
Set Costumer
E
Eileen Godoy
Digital Intermediate Producer
T
Toby Francis-Bruce
First Assistant Editor
C
Chris Mulsoff
Rigging Gaffer
Y
Yves De Bono
Special Effects Supervisor
B
Brian N. Bentley
Compositors
C
Chandra Moore-Telfer
Ager/Dyer
M
Mary Castor
Makeup Artist
K
Kelly R. Borisy
Dolly Grip
J
James Hogan
Transportation Coordinator
J
Joseph Paoletti
Transportation Captain
S
Shaul Dover
ADR Recordist
M
Matt Wallach
Dailies Operator
J
John Davis
Storyboard Artist
K
Karen Teneyck
Graphic Designer
V
Vincent Lascoumes
First Assistant Director
C
Christophe Le Chanu
Second Assistant Director
K
Kyle Buff
Rigging Grip
D
Darin Devonshire
Rigging Grip
J
Jim Shelton
Key Grip
M
Michael Lowrance
Best Boy Electric
B
Brian Tarlecki
ADR Recordist
M
Michael Franck
Pilot
B
Bradley Good
Assistant Property Master
P
Paula Stier
Production Coordinator
J
Jonathan Kinnas
Extras Casting
Z
Zoë Bower
Post Production Coordinator
T
Timothy Jipping
Rigging Grip
J
Jeffrey Gladu
Payroll Accountant
M
Matthew A. Jahnke
Rigging Grip
M
Matthew K. Grigsby
Production Accountant
M
Michael James Fahey
Best Boy Grip
C
Charles Simmers
Additional Second Assistant Director
K
Kevin Wisor
Best Boy Electric
E
Erin Stewart Tiedje
Extras Casting
J
Jessica Gisin Needham
Extras Casting
G
Giampiero Grassi
Tailor
J
Jeremy Beiermann
Production Coordinator
L
Lisa Nichols
Studio Teacher
A
Andy Spellman
Second Second Assistant Director
C
Colin Robertson
Rigging Grip
J
Jason Dusenske
Additional Second Assistant Director