Agatha Christie's Poirot

Agatha Christie's Poirot Cast & Crew

TV Show

Cast

L
Lawrence McGrandles Jr.
as Simon Kelso
J
Julia Chambers
as Ada Waverly
D
Dominic Rougier
as Johnnie Waverly
R
Richard Howard
as George Lorrimer
M
Melissa Greenwood
as Kitty Mooney
R
Rosie Timpson
as Miss Deloy
E
Elizabeth Downes
as Maggie Buckley
G
Gloria Connell
as Miss Devenish
F
Fiona McArthur
as Maid
A
Adam Englander
as Curtis
L
Liese Benjamin
as Young Stella
M
Melissa Suffield
as Young Lucy
M
Macy Nyman
as Joyce Reynolds
M
Mary Higgins
as Miranda Butler
R
Richard Bebb
as Mr. Cameron
J
James Anderson
as Michael Weyman
E
Ella Geraghty
as Marlene Tucker
A
Angel Witney
as Gertie Tucker
D
David Lloyd
as Museum Attendant
N
Natalie Slater
as Mrs Davidson
A
Alessia Gwyther
as Bridget
S
Siobhan Garahy
as Annie Bates
R
Richard Cawte
as Young Officer
C
Christopher Lamb
as Party Dancer
E
Elinor Morriston
as Valerie Hobhouse
R
Richard Bebb
as News Commentator
L
Lou Broadbent
as Mabel
R
Rosalind Bailey
as Mrs. Ferrars
G
Graham Chinn
as Landlord
A
Alice Hart
as Mary
P
Philip Wrigley
as Postman
A
Alberto Janelli
as Darida
B
Barrie Wilmore
as Manager
M
Michael Tudor Barnes
as Neighbour
P
Pat O'Toole
as Sarah
J
Jestyn Phillips
as Steward
R
Rory Firth
as Pageboy
N
Nicola Michaels
as Airport Clerk
L
Lottie Unwin
as Young Caroline
D
Darien Smith
as Young Amyas
J
Jacek Bilinski
as Young Philip
J
Joel De Temperley
as Young Meredith
R
Richard Breislin
as Leopold Reynolds
P
Phoebe Strickland
as May
J
James Hurran
as French Boy
K
Kimberly Stewart
as Doris (uncredited)
S
Simon Hill
as Bus Ticket Inspector
N
Nigel Makin
as Reception Clerk
L
Lucy Davidson
as Gladys
N
Nina Marc
as Thora Grey
A
Andrew Williamson
as Man in Library
C
Clifford Milner
as Constable
D
David Fox
as Scotland Yard Sergeant
J
Jane Birdsall
as Nurse
E
Edward Pinner
as Pageboy
D
Dorcas Morgan
as Lucy
C
Clare Travers-Deacon
as Joan
W
William Osbourne
as Receptionist
G
Geoffrey Swann
as Police Sergeant
R
Richard Bebb
as Newsreader (voice)
G
Gordon Dulieu
as Clerk of the Court
M
Michael Vaughan
as Sergeant
C
Carolyn Colquhoun
as Mabelle
T
Trilby James
as Agnes Fletcher
T
Tom Durham
as Lionel Arnholt
B
Ben Bazell
as Sergeant Beddoes
N
Nigel Bellairs
as Mr Leatheran
E
Eileen Maciejewska
as Manageress
N
Nicolas Brook
as Waiter
K
Keith Woodhams
as Desk Clerk
M
Mark Heal
as Police Constable
E
Emma Grey
as Hopscotch Girl
J
Julie Smith
as Hopscotch Girl
K
Katherine Suchet
as Girl (uncredited)
H
Hilary Waters
as Receptionist

Crew

A
Andrew Grieve
Director
E
Edward Bennett
Director
B
Brian Farnham
Director
C
Clive Exton
Screenplay
A
Alan Almond
Director of Photography
R
Renny Rye
Director
K
Kristina Hetherington
Editor
G
Guy Andrews
Screenplay
C
Charlie Palmer
Director
R
Richard Spence
Director
D
Douglas Watkinson
Screenplay
A
Andrew Piddington
Director
A
Andy Wilson
Director
M
Mike Oxley
Production Design
P
Peter Lydon
Director
D
Derek Bain
Editor
S
Sarah Harding
Director
J
John Bruce
Director
T
Tom Clegg
Director
H
Hettie McDonald
Director
P
Paul Unwin
Director
J
Jina Jay
Casting
P
Peter Barber-Fleming
Director
C
Clive Exton
Screenplay
D
David Renwick
Screenplay
R
Russell Murray
Screenplay
S
Stephen Wakelam
Screenplay
R
Renny Rye
Director
D
Douglas Watkinson
Screenplay
M
Michael Baker
Screenplay
G
Guy Andrews
Screenplay
A
Ashley Pearce
Director
M
Margaret Mitchell
Producer
J
James Kent
Director
J
John Bruce
Director
T
Tom Vaughan
Director
R
Richard Spence
Director
D
Delia Fine
Executive Producer
C
Charlie Palmer
Director
B
Bill Craig
Screenplay
M
Max Lemon
Editor
A
Andrew Piddington
Director
D
David Pirie
Screenplay
B
Brian Farnham
Director
S
Stewart Harcourt
Screenplay
P
Paul Hudson
Editor
D
Damien Timmer
Executive Producer
R
Rebecca Howard
Casting Director
S
Stephen Whittaker
Director
R
Rob Harris
Production Design
R
Russell Murray
Writer
S
Susie Parriss
Casting
C
Chris O'Dell
Camera Operator
P
Peter Jessop
Director of Photography
H
Hettie Macdonald
Director
M
Michael Baker
Screenplay
E
Edward Brett
First Assistant Director
P
Peter Jessop
Director of Photography
M
Michele Buck
Executive Producer
R
Roseann Samuel
Makeup Artist
D
Derek Bain
Editor
R
Rob Harris
Production Design
A
Alan Almond
Director of Photography
W
William Humble
Screenplay
V
Vernon Layton
Director of Photography
E
Edward Brett
First Assistant Director
M
Malcolm Stone
Art Direction
J
Jon Costelloe
Editor
S
Sue Thomson
Costume Designer
R
Rob Harris
Production Design
C
Clive Exton
Script Consultant
D
Derek Bain
Editor
S
Sandy MacRae
Sound Recordist
M
Michael Baker
Screenplay
P
Philip Martin
Director
M
Mark Rimmell
Set Decoration
D
Derek Bain
Editor
R
Russell Murray
Teleplay
C
Clive Exton
Teleplay
S
Sue Thomson
Costume Designer
S
Stewart Harcourt
Screenplay
K
Ken Weston
Sound Recordist
C
Carlotta Barrow
Set Dresser
L
Leila Kirkpatrick
Line Producer
S
Sandy MacRae
Sound Recordist
C
Clive Exton
Teleplay
S
Sue Thomson
Costume Designer
M
Martin Fuhrer
Director of Photography
K
Ken Weston
Sound Recordist
P
Phil Clymer
Executive Producer
E
Emilio Nunez
Supervising Producer
P
Peter Wenham
Art Direction
C
Clive Exton
Teleplay
J
John Mayes
Editor
S
Sheena Napier
Costume Design
A
Andy Wilson
Director
M
Margaret Mitchell
Producer