Rambo (2008)Cast and Crew

"Heroes never die... They just reload."

Crew

F
Franco-Giacomo Carbone
Production Design
G
George Furla
Executive Producer
R
Randall Emmett
Executive Producer
L
Leslie Shatz
Sound Re-Recording Mixer
G
Glen MacPherson
Director of Photography
T
Trevor Short
Executive Producer
J
Josef Lautenschlager
Co-Producer
A
Andreas Thiesmeyer
Executive Producer
A
Art Monterastelli
Screenplay
J
Joachim Sturmes
Co-Producer
C
Christopher Petzel
Associate Producer
J
Jon Feltheimer
Executive Producer
S
Scott K. Wallace
Additional Editor
R
Russell D. Markowitz
Line Producer
G
Gary Krause
Music Editor
C
Chris David
Sound Re-Recording Mixer
L
Lizz Wolf
Costume Design
M
Matthew O'Toole
Line Producer
K
Kyle Billingsley
Foley Mixer
J
Jeff Toyne
Orchestrator
G
Gilles Corbeil
Steadicam Operator
J
John Schoonraad
Prosthetic Supervisor
J
John Schoonraad
Prosthetics
P
Preeyanan Suwannathada
Wardrobe Assistant
D
Donald Flick
Sound Editor
J
Jordan Markov
Visual Effects Editor
J
Joe Lisanti
Music Editor
W
Wes C. Caefer
Visual Effects Supervisor
N
Nikolay Gachev
Visual Effects Supervisor
P
Perry Robertson
Supervising Sound Editor
J
Jaclyn Tamizato
Assistant Costume Designer
B
Barney Cabral
Supervising Sound Editor
S
Suchartanun 'Kai' Kuladee
Art Direction
W
Witoon Suanyai
Set Decoration
S
Somm Suthinee Chantakarn
Art Department Coordinator
G
Gabriel J. Serrano
Sound Recordist
S
Simeon Asenov
Visual Effects Art Director
R
Richard Osborn Jr.
First Assistant Camera
R
Rickley W. Dumm
Sound Effects Editor
J
John K. Stirber
Special Effects Supervisor
M
Michelle Pazer
ADR Editor
J
Jimi Johnson
Video Assist Operator
M
Marshall Garlington
Sound Re-Recording Mixer
V
Veselina Georgieva
Visual Effects Supervisor
E
Evan Schiff
Assistant Editor
C
Craig W. Smith
First Assistant Editor
H
Harry Muller
Color Timer
R
Richard Dwan Jr.
Supervising Dialogue Editor
M
Migs Rustia
Visual Effects Editor
P
Paul Stemmer
Visual Effects Editor
N
Nicole Venables
Key Hair Stylist
D
David Graubard
Digital Intermediate
M
Michael Galbraith
Gaffer
T
Tom Starnes
Rigging Gaffer
K
Karen Ballard
Still Photographer
S
Scott Sanders
Sound Designer
S
Scott Sanders
Supervising Sound Editor
V
Vern Nobles
Additional Photography
J
Jon Pehlke
Digital Intermediate Editor
N
Nick Peshunoff
Visual Effects Coordinator
N
Navarutt Roongaroon
Script Supervisor
R
Rebecca Poulos
Script Supervisor
B
Brandi Hugo
Art Department Coordinator
D
Daniel Page McDonough
Camera Operator
N
Nona Khodai
Assistant Editor
C
Christy Wyatt
Assistant Hairstylist
D
Desislava Lazarova
Visual Effects Editor
R
Robert Elhai
Orchestrator
S
Susan Paley Abramson
Casting Associate
F
Florian Lechner
Executive Producer
S
Selena Arizanovic
Music Coordinator
D
Danny S. Kim
Visual Effects Supervisor
R
Rittikorn Manonom
Camera Operator
M
Maneerath Vijob
Key Hair Stylist
W
Watana Garum
Makeup Artist
P
Petko Zhivkov
Digital Compositor
N
Nick Neutra
Foley Supervisor
K
Kevin Zimmerman
First Assistant Sound Editor
C
Chidchanok Plodripu
Transportation Coordinator
S
Stanislav Dragiev
Visual Effects Supervisor
A
Annop Jaikaew
Boom Operator
H
Harry Lu
Armorer
V
Vasit Suchitta
Prosthetics
J
Jeanmarie Murphy-Burke
Unit Publicist
A
Alexander Gunn
Special Effects Supervisor
I
Ivaylo Andonov
Digital Compositor
S
Svilen Aynadzhiev
Digital Compositor
I
Ivelina Dobreva
Digital Compositor
A
Anton Donchev
Digital Compositor
K
Kiril Gizdov
Digital Compositor
R
Rosen Ivanov
Digital Compositor
M
Momchil Kirov
Digital Compositor
D
Diana Moneva
Digital Compositor
M
Maria Popova
Digital Compositor
Y
Yakim Petrov
Animation
N
Nikolay Mihailov
Digital Compositor
M
Milena Peneva
Visual Effects Coordinator
J
Julia Petrova
Digital Compositor
P
Paul Bronkar
Digital Intermediate Colorist
G
Greg Chapman
Sound Mixer
D
Daren Bailey
Marine Coordinator
P
Plamen Statev
Visual Effects Coordinator
P
Pat Cassin
Boom Operator
S
Sawang Yodnen
Pyrotechnician
J
James Bailey
Foley Artist
T
Tanawat Punya
Extras Casting
E
Eric Thompson
ADR Mixer
A
Audrey A. Johnson
Assistant Property Master
P
Peter Tomov
Visual Effects Supervisor
C
Christine Reins
Assistant Art Director
P
Pipat Sripradoo
On Set Dresser
M
Mark Brooks
On Set Dresser
K
Kenny Groom
Assistant Camera
C
Chesda 'Pop' Smithsuth
Gaffer
A
Anusorn Poonsup
Grip
B
Boonleang Thaisaman
Grip
M
Michael E. Matteson
Key Grip
P
Pat Liampetchakul
Rigging Grip
R
Ron Veto
Steadicam Operator
P
Piyathida Phorung
Assistant Hairstylist
M
Makoree Waekaji
Assistant Makeup Artist
S
Sayun Santon
Hairstylist
N
Ngamta Somboon
Makeup Artist
M
Matt Rubenstein
Casting Assistant
S
Sean Gundlach
Costume Supervisor
P
Pawin Chantanimi
Marine Coordinator
W
Wanchai 'Jockey' Jaipongsai
Transportation Captain
D
David Walters
Digital Intermediate
B
Boyan Stoyanov
Animation
L
Lyubomir Grigorov
Concept Artist
K
Konstantin Dimitrov
Digital Compositor
D
Denitsa Dimitrova
Digital Compositor
A
Albena Ivanova
Digital Compositor
M
Milan Stoyanov
Digital Compositor
D
Dimitrina Torneva
Digital Compositor
D
Desislava Valcheva
Digital Compositor
E
Elin Davidov
Matte Painter
M
Momchil Koev
Visual Effects Compositor
V
Velichko Ivanov
Visual Effects Supervisor
G
Gerald McCrory
Pyrotechnician
T
Tristan Schoonraad
Pyrotechnician
R
Rangsun Rangsimaporn
Special Effects Coordinator