Cast

Crew

J
Jim Passon
Color Timer
O
Odin Benitez
Sound Designer
O
Odin Benitez
Supervising Sound Editor
D
David Womersley
Production Design
D
Dave Metzger
Orchestrator
H
Hans Christian Andersen
Author
C
Charles W. Ritter
Foley Editor
S
Shane Morris
Story
J
Jake Monaco
Original Music Composer
M
Mike Huang
Production Supervisor
J
Jeff Draheim
Editor
A
Angela Frances D'Anna
Production Supervisor
B
Brian Wherry
Thanks
E
Ellen Poon
Lighting Artist
C
Christopher T. Welch
Supervising ADR Editor
C
Christopher T. Welch
Supervising Dialogue Editor
T
Tom MacDougall
Music Supervisor
F
Fernand Bos
Music Editor
A
Angelo Palazzo
Sound Designer
S
Stephen P. Robinson
Sound Effects Editor
J
Jeff Sawyer
Sound Effects Editor
D
Diana J. Zeng
Lighting Artist
M
Martyn Zub
Sound Effects Editor
A
Aimee Scribner
Associate Producer
B
Bert Klein
Animation
J
James Finn
Visual Development
R
Rick Moore
Layout
M
Merrick Rustia
Layout
B
Bill Schwab
Art Department Manager
M
Matsune Suzuki
Layout
K
Kendra Vander Vliet
Layout
S
Scott Armstrong
Layout
J
Julia Kalantarova
Visual Development
J
Jennifer Downs
Creature Technical Director
B
Brian Menz
Animation
G
Gregory Smith
Rigging Supervisor
K
Kevin MacLean
Animation
M
Marlon Nowe
Animation
M
Mitja Rabar
Animation
K
Kathy Zielinski
Animation
S
Steve Cunningham
Animation
J
Jessie Erikson
Visual Effects
M
Mack Kablan
Animation
M
Mike Navarro
Animation
V
Valentín Amador
Animation
P
Pernell L. Salinas
First Assistant Sound Editor
M
Mario Furmanczyk
Animation
L
Lee Hyun-min
Animation
F
Florian Perret
Modeling
M
Maia Neubig
Creature Technical Director
E
Eric Provan
Modeling
J
John Wong
Animation
O
Olun Riley
Lighting Artist
J
Jeffrey Benedict
Lighting Artist
J
James E. Hasman
Production Supervisor
K
Kristin Yadamec
Production Supervisor
J
Josh Staub
Lighting Supervisor
B
Beauxregard Neylon
ADR & Dubbing
J
Jason Barlow
Lighting Artist
R
Robert L. Miles
Lighting Supervisor
A
Alessandro Jacomini
Lighting Supervisor
J
Jin Kim
Character Designer
W
Wally Schaab
Lighting Artist
E
Eliot Milbourn
Digital Intermediate
T
Tim Davies
Orchestrator
T
Tim Davies
Conductor
M
Michael Kiely
Animation
A
Adam Green
Animation
J
Jennifer Hager
Animation
D
Daniel Klug
Animation
M
Malcon Pierce
Supervising Animator
K
Kristin Catuogno
ADR & Dubbing
J
James Thatcher
Musician
N
Nicole P. Hearon
Production Manager
M
Marisa X. Castro
Production Coordinator
K
Kelly Eisert
Production Supervisor
B
Brandon Holmes
Production Coordinator
M
M.B. Gordy
Musician
K
Kevin Connolly
Musician
D
Doug Bennett
Animation
R
Renato Dos Anjos
Animation
W
Wayne Unten
Supervising Animator
M
Mohit Kallianpur
Lighting Supervisor
S
Samy Segura
Modeling
C
Chad Stubblefield
Character Modelling Supervisor
R
Rebecca Wilson Bresee
Supervising Animator
D
Darrin Butters
Animation
Y
Youngjae Choi
Animation
C
Christopher Cordingley
Animation
C
Chadd Ferron
Animation
H
Hyrum Virl Osmond
Supervising Animator
T
Tony Smeed
Supervising Animator
P
Paul S. Henning
Musician
J
Jerry Kim
Best Boy Electrician
C
Carol Kieffer Police
Visual Development
A
Andrew Synowiec
Musician
W
Wade Culbreath
Musician
Z
Zack Weiler
Creature Technical Director
B
Bob Bennett
VFX Artist
M
Marina Manukian
Musician
K
Katherine Ipjian
Lighting Artist
A
Andrew Page
Music Director
O
Onny P. Carr
Lighting Artist
J
Jongo
Lighting Artist
E
Eileen O'Neill
Lighting Artist
N
Nathan Curtis
Production Supervisor
J
Jason MacLeod
Lighting Supervisor
L
Logan Gloor
Lighting Artist
K
Ka Yaw Tan
Lighting Artist
A
Alex Nijmeh
Lighting Artist
J
Jorge Obregon
Lighting Artist
A
Angela McBride
Lighting Artist
J
Jeff Gipson
Lighting Artist
J
Justin Dobies
Lighting Artist
R
Ryan DeYoung
Lighting Artist
K
Kira Lehtomaki
Animation
C
Chad Sellers
Animation
R
Robert Christian Huth
Animation
A
Alberto Abril
Animation
A
Andrew Chesworth
Animation
T
Trent Correy
Animation
P
Patrick Danaher
Animation
J
Jeffrey Engel
Animation
J
Jason Figliozzi
Animation
M
Michael Franceschi
Animation
D
Derek Friesenborg
Animation
R
Ryan Hobbiebrunken
Animation
D
Darrell W. Johnson
Animation
K
Kelly McClanahan
Animation
M
Matthew Meyer
Animation
P
Prothais Nicolas
Animation
D
Daniel Martín Peixe
Animation
S
Svetla Radivoeva
Animation Production Assistant
J
Joel Reid
Animation
B
Brian D. Scott
Animation
B
Benson Shum
Animation
G
Geoff Wheeler
Animation
J
Jorge Ruiz
Animation
M
Minor Gaytan
Animation
J
Jesus Canal
Creature Technical Director
I
Iker J. de los Mozos
Creature Technical Director
C
Christopher Evart
Creature Technical Director
W
William D. Kastak
Creature Technical Director
H
Hubert Leo
Creature Technical Director
S
Scott Peters
Creature Technical Director
M
Mary Twohig
Creature Technical Director
C
Cristian Moras
Digital Compositors
T
Tom Body
Finance
F
Frank William Knittel
Finance
L
Linda Y. Matsuoka
Finance
A
Amol Sathe
Lighting Supervisor
M
Mark Siegel
Lighting Artist
G
Gina Warr
Lighting Artist
I
Irene Matar
Modeling
K
Karl Vincent
Musician
D
David J. Suroviec
Creature Technical Director
R
Rik Bomberger
Systems Administrators & Support
T
Thomas Greer
Systems Administrators & Support
M
Meghan Gillet
Software Engineer
G
Garret Sakura
Software Engineer
M
Marc Smith
Storyboard Artist
K
Kevin C. Constantine
Systems Administrators & Support
K
Kimberly M. Rios
Systems Administrators & Support
J
Jay D. Hilliard
Systems Administrators & Support
A
Adam Pleiman
ADR & Dubbing
A
Andrew Atteberry
Animation
J
Joey Brown
Animation
A
Amanda Dague
Animation
E
Eric Daniels
Animation
R
Ryan Gong
Animation
M
Matt Kummer
Animation
B
Burke Roane
Animation
M
Miyuki Kanno Long
Animation
J
Joe Sandstrom
Animation
R
Rastko Stefanovic
Animation
B
Brian Millman
Assistant Editor
F
Frank Hanner
CG Supervisor
C
Carlos Cabral
Character Technical Supervisor
K
Keith Wilson
Character Technical Supervisor
J
Jan Berger
Creature Technical Director
J
John Truong
Creature Technical Director
E
Eric Warren
Creature Technical Director
G
Glen Claybrook
Creature Technical Director
C
Casey Dame
Creature Technical Director
R
Rose Ibiama
Creature Technical Director
A
Adam Levy
Creature Technical Director
M
Michael Stieber
Creature Technical Director
M
Marc Thyng
Creature Technical Director
M
Marijke van Niekerk
Playback Singer
S
Stephen Oremus
Conductor
I
Ian J. Coony
Visual Effects Designer
J
Jeremy Chinn
Title Designer
S
Steve Carpenter
Systems Administrators & Support
T
Tom Corrigan
Systems Administrators & Support
D
Danny Jewell
Systems Administrators & Support
M
Michael McClure
Systems Administrators & Support
Z
Zachary Stokes
Systems Administrators & Support
S
Scott L. Burris
Systems Administrators & Support
M
Marc Jordan
Systems Administrators & Support
P
Paul Takahashi
Systems Administrators & Support
E
Einar Aasen
Thanks
C
Cynthia Ballardo
Thanks
C
Claudia Batcke
Thanks
I
Ingrid Carter
Thanks
T
Tracy Farhad
Thanks
M
Michael Kaschalk
Thanks
K
Kenneth Kenyon
Thanks
D
Diana Kuriyama
Thanks
E
Eva Nordfjell
Thanks
J
Joseph M. Teran
Thanks
J
Jose Luis Gomez Diaz
Software Engineer
W
Wendy M. Tam
Software Engineer
R
Rosie Wacha
Software Engineer
G
Graham B. Whitted IV
Software Engineer
T
Terry Laraia
Security
J
Julie Baner
Production Supervisor
S
Sheri Patterson
Production Supervisor
S
Steph Gortz
Production Coordinator
L
Laura M. Meredith
Production Coordinator
S
Serena McKinney
Musician
V
Virgilio John Aquino
Modeling
B
Brien Hindman
Modeling
J
Juan Solis
Modeling
S
Suzan Kim
Modeling
R
Ryan Tottle
Modeling
A
Adrian Iler
Lighting Artist
B
Blaine Kennison
Lighting Artist
M
MacDuff Knox
Lighting Artist
J
Jonathan Fletcher Moore
Lighting Artist
A
Amy Pfaffinger
Lighting Artist
K
Katie Reihman
Lighting Artist
R
Robert Showalter
Lighting Artist
A
Anthony Durazzo
First Assistant Editor
D
Daniel Feiner
Finance
C
Chris Carignan
VFX Artist
J
John Hughes
VFX Artist
D
Daniel Naulin
VFX Artist
H
Hendrik Panz
VFX Artist
B
Blair Pierpont
VFX Artist
A
Alexey Stomakhin
VFX Artist
Z
Zubin Wadia
VFX Artist
M
Mir Z. Ali
VFX Artist
J
Jennifer Yu
Lighting Artist