Troy

Troy (2004)Cast and Crew

"For passion. For honor. For destiny. For victory. For love."
TMDb Score
71

Crew

L
Lucinda Syson
Casting
K
Kevin Phipps
Supervising Art Director
A
Anna Pinnock
Set Decoration
L
Leslie Tomkins
Supervising Art Director
B
Barbara Huber
Associate Producer
D
Dick Bernstein
Music Editor
H
Homer
Author
H
Homer
Poem
D
Diana Rathbun
Producer
W
Winston Azzopardi
Co-Producer
P
Paul Bond
Camera Operator
J
Julian Ashby
Art Direction
J
Jon Billington
Art Direction
A
Andy Nicholson
Art Direction
M
Marco Niro
Art Direction
A
Adam O'Neill
Art Direction
P
Peter Young
Set Decoration
M
Martin Cantwell
Supervising Sound Editor
L
Lynda Armstrong
Makeup Artist
J
James Boyle
Sound Effects Designer
H
Harvey Harrison
Additional Director of Photography
C
Christopher Assells
Sound Effects Editor
M
Matt Grimes
Sound Editor
R
Ramiro Belgardt
Music Editor
Z
Zakaria Alaoui
Production Supervisor
N
Nik Dorning
Prosthetic Supervisor
M
Mike Fowlie
Assistant Property Master
E
Enfys Dickinson
Creative Producer
M
Mark Kenna
Dolby Consultant
A
Alex Bailey
Still Photographer
B
Bruce Everett
Title Designer
I
Ismael Jardon
Wardrobe Supervisor
C
Claudio Campana
Draughtsman
T
Terry Wells
Property Master
D
Darren Fitzsimons
Sculptor
M
Michael Dawson
Special Effects Assistant
A
Alistair Hawkins
First Assistant Sound Editor
D
David E. Campbell
Sound Re-Recording Mixer
A
Adam Inglis
Colorist
R
Ravi Bansal
Concept Artist
A
Andy Bennett
Stunts
G
Gary Brozenich
CG Supervisor
C
Chuck Finch
Gaffer
A
Angela Barson
Compositing Supervisor
M
Michael Chambers
Best Boy Electric
A
Anthony Caron-Delion
Assistant Art Director
A
Anna Worley
Script Supervisor
G
Graham Hall
Steadicam Operator
G
Gordon Harmer
Wardrobe Master
T
Tony Dawe
Production Sound Mixer
J
Jim Henrikson
Supervising Music Editor
R
Ruben Malaret
Publicist
N
Nigel Bennett
Second Assistant Sound
A
Ali Lammari
Set Costumer
R
Rob Harris
Unit Publicist
P
Peter Wignall
Steadicam Operator
T
Tim Lanning
Greensman
K
Khalid Banoujaafar
Production Coordinator
O
Orla Carrol
Hairstylist
R
Ron Goodman
Helicopter Camera
H
Howard Halsall
Dialogue Editor
R
Raúl Sarmiento
Makeup Supervisor
C
Charles Cottrell
Standby Painter
J
Jane Winkles
First Assistant Editor
H
Harry Barnes
Foley
K
Kathleen Largay
Digital Intermediate Editor
P
Peter Hawkins
Propmaker
C
Christopher Learmonth
VFX Editor
W
Wick Finch
Rigging Gaffer
J
Jon Kull
Orchestrator
I
Isabel Amezcua
Hairdresser
E
Edward Karam
Orchestrator
L
Laya Armian
Visual Effects Coordinator
T
Tina Canny
Projection
R
Rohan Claassen
Visual Effects
K
Kirstie Stephenson
Art Department Coordinator
S
Steve Cummings
Supervising Armorer
G
Gary Roberts
Motion Capture Artist
J
Jose Manuel Ballesteros
Catering
M
Marianne Jenkins
Post Production Supervisor
M
Mariana Acuña Acosta
Set Production Assistant
M
Myriam Loukili
Accountant
E
Ed Colyer
Sound Mixer
S
Steve Moncur
Sequence Supervisor
H
Huseyin Caner
Visual Effects Supervisor
J
John Ensby
Color Timer
O
Oliver Faldo
I/O Supervisor
D
David Appleby
Grip
J
John Atkins
Transportation Coordinator
R
Ryan Taggart
Camera Loader
A
Alexander Gunn
Special Effects Supervisor
R
Rosalyn Ellis
Second Assistant Camera
E
Eva Kuntz
Art Department Assistant
P
Peter Martorano
Location Scout
J
Jamie Shelley
Painter
J
John M. Barbour
First Assistant Camera
F
Frank Gardiner
Assistant Costume Designer
G
Gina Bonello
Seamstress
C
Claire Levinson
Set Dressing Artist
L
Luca Giampaoli
Armorer
D
Darryl Carter
Supervising Carpenter
M
Massimo Zei
Chef
E
Ernest Gauci
Driver
A
Andy Birmingham
Production Controller
U
Ulrich Schwarz
Production Intern
A
Antonio Islas
Set Medic
P
Piotr Stanczyk
Software Engineer
A
Andrea Williams
Special Effects Coordinator
S
Steve Abela
Stunts
S
Steve Harding
Unit Production Manager
V
Vesselin Todorov-Vinnie
Utility Stunts
J
Javier Clave
Assistant Director
D
Dave Brennan
Electrician
W
Will Broadbent
Lighting Artist
A
Alec Knox
Lighting Supervisor
D
Driss Benchiba
Location Manager
H
Helen Medrano
Production Accountant
I
Ian Hickinbotham
Production Manager
J
Jaya Bishop
Boom Operator
C
Chas Cash
3D Supervisor
L
Lyse Beck
Digital Compositors
A
Aneta Cebula-Hickinbotham
Unit Manager
R
Rick Senat
Production Consultant
J
Julian Mann
Head of Research
M
Martin Mandeville
Costume Coordinator
S
Steve Farman
Negative Cutter
L
Louis Elman
ADR Voice Casting
J
Judy Barr
Rotoscoping Artist
B
Berenice Percival
Casting Assistant
A
Arthur Berezin
Stunts
K
Katie Tucker-Fico
Digital Effects Producer
S
Simon Harris
Assistant Editor
L
Lebo "Boo" Motjuoadi
Assistant Production Coordinator
M
Mark Lafbery
ADR Mixer
E
Emma Carroll
Costumer
L
Lizzie Bentley
Matte Painter
D
Daryl Andrews
Stunts
L
Linda Bowen
Location Assistant
J
John Slattery
Compositor
L
Les Benson
Props
G
George Barbara
Stunts
V
Vincent Bellina
Stunts
M
Michael Talarico
Visual Effects Camera
A
Andrew Baggarley
Data Wrangler
J
Jason Coop
Additional Second Assistant Camera
L
Laura Johnson
Costume Assistant
L
Lucy Amador
First Assistant Accountant
B
Ben Burt
Third Assistant Director
M
Mark Sonoda
Production Executive
T
Tara McNamee
Additional Third Assistant Director
M
Mark Kimber
Dressing Prop
R
Rebecca Anastasi
Sound Assistant
E
Edward Barton
Special Effects Technician
S
Steven Forrester
Additional Visual Effects
M
Marcus Alexander
Visual Effects Editor
R
Raphael Francis Farrugia
Assistant Camera
F
Florentino Aguilar
Dolly Grip
R
Robin Gautier
Libra Head Technician
W
William Hawa
Wardrobe Assistant
J
Jan Yarbrough
Senior Digital Intermediate Colorist
J
James Bevilacqua
Assistant Location Manager
J
James Broom
Assistant Accountant
J
Jaime Abregana Jr.
Choreographer
B
Bonello Gordon
Extras Casting
A
Alejandro Ayala
Extras Casting Assistant
E
Elaine Harrison
Payroll Accountant
P
Pierre Agius
Production Assistant