Apollo 13

Apollo 13Cast and Crew

"Houston, we have a problem."

Cast

Crew

W
William Broyles Jr.
Screenplay
D
David J. Bomba
Art Direction
J
Janet Hirshenson
Casting
M
Michael Bostick
Associate Producer
A
Anthony J. Ciccolini III
Supervising Dialogue Editor
D
Dean Beville
Sound Effects Editor
K
Kathleen McGill
Production Controller
A
Aldric La'Auli Porter
Associate Producer
A
Aldric La'Auli Porter
First Assistant Director
L
Louisa Velis
Associate Producer
D
Daniel P. Hanley
Editor
M
Mike Hill
Editor
R
Rita Ryack
Costume Design
M
Michael Corenblith
Production Design
M
Merideth Boswell
Set Decoration
L
Larry Abbott
Makeup Artist
M
Matt Sweeney
Special Effects Coordinator
S
Shoshana Abrass
Visual Effects
S
Shoshana Abrass
Systems Administrators & Support
M
Michael Wilmot
Special Effects Assistant
E
Ezra Dweck
Sound Re-Recording Mixer
D
Don Givens
Foley Recordist
B
Bruce Moriarty
First Assistant Director
D
Dan Sable
Dialogue Editor
L
Lynn Sable
Assistant Dialogue Editor
M
Marjorie McCown
Assistant Costume Designer
L
Lila Yacoub
Assistant Production Coordinator
C
Carl Clifford
Unit Production Manager
S
Scott Fuller
First Assistant Camera
R
Raymond Stella
Camera Operator
R
Raymond Stella
Second Unit Director of Photography
G
Gary Zink
Special Effects Assistant
S
Shawn Murphy
Scoring Mixer
J
Jeff 'Moose' Howery
Key Grip
C
Clyde E. Bryan
First Assistant Camera
J
Joseph Sullivan
Driver
S
Stephen Hunter Flick
Supervising Sound Editor
C
Christopher Duskin
First Assistant Camera
J
Jimmy Lindsey
Production Assistant
R
Roger Tweten
First Assistant Editor
R
Ron Batzdorff
Still Photographer
E
Erik Bork
Actor's Assistant
R
Ricardo F. Delgado
Storyboard
W
Warren Hamilton Jr.
Sound Effects Editor
D
David T. Cannon
Construction Coordinator
S
Steve Graves
Grip
D
Dan Bronson
Costume Supervisor
E
Elaine Ramires
Costumer
D
Donald Flick
Special Sound Effects
E
Eric Lindemann
Sound Effects Editor
L
Louis Cerborino
Dialogue Editor
P
Patricio A. Libenson
Sound Effects Editor
S
Steven M. Levine
Property Master
D
Dan Dorfer
Painter
S
Scott Millan
Sound Re-Recording Mixer
H
Hazel Catmull
Hairstylist
S
Steve Pederson
Sound Re-Recording Mixer
S
Susan Pickett
Second Assistant Director
D
Douglas Murray
ADR Recordist
A
Andrew L. Ullman
Assistant Location Manager
K
Karen E. Goulekas
Digital Effects Supervisor
B
Bob Moore Jr.
Set Costumer
E
Eva Z. Cabrera
Script Supervisor
K
Kelly L'Estrange
Production Coordinator
R
Richard Friedlander
Assistant Editor
J
Jenny Fulle
Visual Effects Producer
J
Joseph Hodges
Set Designer
J
Jim Henrikson
Supervising Music Editor
J
Joel Marrow
Transportation Coordinator
M
Michelle Morrissey
Production Supervisor
L
Lori Rowbotham
Set Designer
W
Wayne Shepherd
Leadman
T
Thomas A. Gulino
Dialogue Editor
B
Bitty O'Sullivan-Smith
Dialogue Editor
B
Bob Olari
Sound Recordist
R
Rick Dior
Sound Re-Recording Mixer
D
Debra Wolff
Visual Effects Editor
J
Josh Bleibtreu
Camera Operator
C
Casey Hotchkiss
Camera Operator
D
David Norris
Camera Operator
E
Elise Ganz
Studio Teachers
N
Ned R. Shapiro
Location Manager
E
Erik Nash
VFX Director of Photography
J
Jason Vanover
Greensman
B
Bryan Grill
Digital Compositor
K
Kathryn Blondell
Key Hair Stylist
C
Carolyn Elias
Hairstylist
R
Robert Legato
Visual Effects Supervisor
B
Bob Chefalas
Sound Re-Recording Mixer
H
Harry Peck Bolles
ADR Editor
F
Frank Smathers
Foley Editor
A
Audrey L. Anzures
Hairstylist
L
Lisa J. Levine
Supervising ADR Editor
E
Elliott Koretz
Sound Effects Editor
K
Kathryn Mindala
First Assistant Accountant
B
Bobby Amor
Assistant Property Master
J
Jammie Friday
Digital Compositor
G
Glenn E. Moran
Best Boy Electric
L
Larry L. Fuentes
Special Effects Assistant
D
Dana Gustafson
Sound Assistant
J
John Pospisil
Special Sound Effects
L
Linda Yeaney
Sound Assistant
M
Martine Tomczyk
Digital Compositor
S
Steven Bramson
Orchestrator
R
Roger C. Johnson
Video Assist Operator
B
Bruce Y. Kuroyama
Special Effects Assistant
J
Janna Stern
Script Supervisor
G
Geoffrey Patterson
Sound Mixer
C
Chip Byrd
Additional Second Assistant Camera
T
Thomas S. Drescher
Music Editor
L
Leslie Weir
Costumer
P
Paul J. Zydel
ADR Mixer
D
David O. Krupnick
Set Medic
R
Randy Cantor
Transportation Captain
G
Glenn DiVincenzo
Steadicam Operator
M
Michole Bergstrom
Assistant Camera
J
Joe McCloskey
Costumer
R
Rich E. Cordobes
Special Effects Assistant
D
Dylan K. Massin
Set Production Assistant
D
Dean Drabin
ADR Mixer
M
Matthew C. Beville
Foley Editor
G
Gary Brostrom
Rigging Grip
S
Scott Smith
First Assistant Camera
R
Ron Cardarelli
Key Grip
S
Stephen Sfetku
Second Assistant Camera
M
Mark Lohff
Digital Effects Producer
K
Kirk Douglas
Production Assistant
D
Darren Langer
Electrician
T
Tony Anderson
Gaffer
D
David S. Campbell
Assistant Camera
C
Craig Woods
Boom Operator
G
Gary Burritt
Negative Cutter
D
Dan Brizendine
Driver
J
Jonathan McGarry
Set Production Assistant
K
Kieran Woo
Production Controller
D
David Jobe
Foley Mixer
R
Rodney Lee Bennett
Driver
L
Larry A. Cornick
Set Dressing Artist
S
Stuart Stanley
ADR Editor
C
Carolyn Calvert
Assistant Editor
Y
Yvette Nabel
Assistant Dialogue Editor
S
Steve Lee
Special Sound Effects
J
Jerry Hall
Digital Compositor
G
George Stevens
Modeling
P
Paulie DiCocco
Driver
S
Susanna Griffith
Casting Associate
J
Joshua A. Sipe
Art Department Assistant
D
David A. Weinman
Construction Foreman
W
William Matzner
Greensman
S
Scott Johnson
Camera Technician
M
Marty Dobkousky
Grip
C
Carmen Mazarow
Seamstress
B
Beverly Burton
Craft Service
J
Johnny Bartlet
Driver
J
John Hynes
Camera Loader
M
Matthew Martin
Propmaker
S
Stephanie Axe
Set Production Assistant
W
William Pine
Color Timer
R
Rick Petretti
Best Boy Electric
M
Mark Soucie
Rigging Gaffer
S
Steve Bowerman
Boom Operator
F
Feliciano di Giorgio
Digital Compositors
J
John Palmer
Special Effects Supervisor
C
Chad Merriam
Visual Effects Coordinator
J
John Lisman
Machinist
J
John Maskovich
Set Dresser
L
Lucinda Strub
Special Effects Assistant
J
Josh Margolies
Visual Effects Assistant Editor
D
Dave Wachtman
Dolly Grip
A
Ann Hadsell
ADR Recordist
J
J. Steven Latham
Additional First Assistant Camera
G
Greg Wilkinson
Set Dresser
J
Jolanda R. Wipfli
Second Assistant Camera
G
Guy Barresi
Assistant Editor
O
O'Shana Walker
Assistant Chief Lighting Technician
T
Troy Webb
Grip
J
John Sutton
Sound Mixer
E
Eric Ramsey
Storyboard Artist
S
Steve Chandler
Assistant Chief Lighting Technician
T
Tommy Dorsett
Visual Effects Assistant Editor
K
Kevin Edwards
Grip
S
Scott G. Jones
Set Dresser
J
Jan Aaris
Special Effects Assistant
B
Bryan Ashford
Grip
J
Jane Paul
Second Assistant Director
W
Wendi Haas
Production Coordinator
M
Mark A. Lasoff
Digital Effects Supervisor
E
Ethan Ormsby
Digital Compositor
A
Amy Jupiter
Digital Effects Producer
M
Michael Lorenz
Makeup Artist
H
Hope Shaw
Assistant Accountant
R
Rosario Aguirre
Assistant Accountant
K
Keri Weisblum
Assistant Accountant
S
Susan Giordano
Assistant Accountant
J
James Robinson II
Assistant Property Master
T
Terry Odem
Actor's Assistant
B
Bill J. DiDonna
Boom Operator
D
Danna Edwards
Costumer
W
William Esparza
Driver
B
Bud Lacy
Driver
J
James E. Vargas
Driver
A
Ajay Dass
Extras Casting
A
Anthony Vitagliano
Greensman
M
Matthew Pook
Location Assistant
A
Anthony J. Saenz
Location Assistant
A
Alfred Cervantes
Production Assistant
C
Chris Clifton
Production Assistant
D
Dennis Clay
Production Assistant
L
Lars Sloan
Production Assistant
M
Michael Barson
Production Assistant
M
Michael McDevitt
Production Assistant
M
Misty Conn
Production Assistant
P
Paul Swen
Production Assistant
S
Susan Jamison
Production Assistant
K
K. Marshall Smith
Production Assistant
J
Jeffray C. Eagle
Production Assistant
L
Lisa J. Watters
Production Coordinator
V
Virginia Dнaz
Production Coordinator
B
Brooke Rand McDonald
Production Coordinator
C
Chris Pascuzzo
Set Dresser
E
Edward J. McCarthy
Set Dresser
R
Richard M. Jones
Set Dresser
E
Eddee Kolos
Set Production Assistant
L
Laurel Robinson
Set Production Assistant
F
Fred Tessaro
Special Effects Assistant
J
Jeffrey Machit
Special Effects Assistant
K
Kent D'Huet
Special Effects Assistant
P
Paul Sabourin
Special Effects Assistant
R
R. Michael Bisetti
Special Effects Assistant
R
Rocky Severy
Special Effects Assistant
S
Steve Luport
Special Effects Assistant
T
Tony Centonze
Special Effects Assistant
W
William Centonze
Special Effects Assistant
D
Donald Krause
Special Effects Assistant
H
Harold Selig
Special Effects Assistant
J
James M. Hart
Special Effects Assistant
M
Manuel S. Epstein
Special Effects Assistant
M
Max L. Ary
Technical Advisor
L
Lynne Redding
ADR Voice Casting
J
Jim Fine
Assistant Chief Lighting Technician
K
Keith Roverud
Assistant Chief Lighting Technician
M
Michael Orefice
Chief Lighting Technician
J
Joseph J. Orefice
Chief Lighting Technician
B
Ben O. Graham
Electrician
K
Keith Orefice
Electrician
A
Atillio Orefice
Electrician
D
Dennis Hus
Electrician
G
Gary Ware
Electrician
P
Peter Eisner
Electrician
L
Larry D. Davis
First Assistant "B" Camera
M
Michael D. Hightower
Grip
R
Ron Peebles
Grip
J
Jimmy Giacona
Grip
E
Eugene Siegmund
Grip
S
Steven Cardarelli
Key Grip
R
Randy Troyanek
Rigging Grip
L
Laurie Resnick
Digital Compositor
J
John McLaughlin
Digital Effects Supervisor
B
Bradford Plows
Modeling
B
Brian Ripley
Modeling
E
Eugene P. Rizzardi
Modeling
G
Gerald McClung
Modeling
G
Gordon Forkert
Modeling
G
Greg Bryant
Modeling
J
John Ferrari
Modeling
S
Sabine Meyer zu Recendorf
Modeling
F
Felix Ojeda
Modeling
M
Michael Possert Jr.
Modeling
M
Matt Coohill
Systems Administrators & Support
B
Brian Marincic
Best Boy Grip
S
Stephen Sobisky
Project Manager
S
Scott Ross
General Manager
K
Kevin E. Patterson
Utility Sound
F
Felisa Finn
Set Painter