Despicable Me (2010)Cast and Crew

"Superbad. Superdad."
TMDb Score
72

Crew

T
Tom Johnson
Sound Re-Recording Mixer
C
Christopher Meledandri
Producer
M
Mary Hidalgo
Casting
M
Mary Hidalgo
Casting Consultant
C
Carter Goodrich
Character Designer
D
Dennis Leonard
Supervising Sound Editor
D
Daniel Laurie
ADR Supervisor
Y
Yarrow Cheney
Production Design
J
Janet Healy
Producer
K
Kevin Kaska
Orchestrator
P
Pam Ziegenhagen
Editor
S
Steve Bissinger
Sound Effects Editor
N
Nina Rappaport
Executive Producer
F
Fabrice Joubert
Animation
B
Bruce Fowler
Orchestrator
J
Joey Newman
Conductor
E
Eric Guillon
Art Direction
E
Eric Guillon
Character Designer
S
Sergio Casas
Color Designer
C
Clément Griselain
Color Designer
P
Paul Mager
Set Designer
L
Loïc Rastout
Set Designer
J
Jean Hemez
Lead Animator
P
Patrick Voetberg
Associate Editor
C
Carlos Felipe León Ortiz
Color Designer
C
Cal Brunker
Storyboard
C
Chris Westlake
Original Music Composer
N
Nicole Rivelli
Still Photographer
S
Stephan Franck
Storyboard
O
Olivier Delabarre
Color Designer
S
Sean England
Foley
S
Sandy Buchanan
Sound Recordist
S
Slamm Andrews
Music Editor
D
David C. Hughes
Sound Effects Editor
E
E. Larry Oatfield
Foley Editor
V
Vicki Hiatt
Supervising Music Editor
M
Mary Bills
Script Supervisor
L
Leff Lefferts
Sound Design Assistant
J
Jeannine Berger
Post Production Supervisor
Y
Yannick Honore
Animation
V
Vivian David
Lighting Artist
L
Loïc Miermont
Animation
W
Walt Fowler
Orchestrator
M
Mitja Rabar
Animation
L
Lucien Fostier
Digital Compositors
M
Moïse Essame
Animation
P
Pierre Leduc
Supervising Animator
J
Julien Soret
Supervising Animator
K
Kathy Nelson
Music Supervisor
S
Steven Liu
Additional Editing
G
Gourdal Sebastien
Lighting Artist
T
Terry Claborn
Color Timer
E
Emmanuelle Carlier
Visual Effects Producer
G
Gavin Greenaway
Music Director
M
Matthieu Chatelier
Digital Compositors
B
Bruno Chauffard
CG Supervisor
K
Karen Hathaway
Assistant Editor
B
Bart Boirot
Supervising Animator
B
Bart Boirot
Lead Animator
J
Jean-Luc Florinda
Production Manager
R
Rudyard Cretenet
Digital Compositors
M
Miguel Ángel Poveda
Post Production Supervisor
O
Olivier Lukaszczyk
Digital Compositors
M
Michael Jesmer
Sound Recordist
S
Segolene Amice
Production Coordinator
R
Robin Joseph
Visual Development
J
Justine Codron
Lighting Artist
M
Michael Crouzat
Key Animation
R
Roy Latham
ADR & Dubbing
F
Franklin Jones III
ADR Editor
L
Lionel Gallat
Animation Director
A
Anais Perlot
Animation Manager
L
Laurent de la Chapelle
Animation Supervisor
J
Jean-François Macé
Visual Effects Technical Director
D
Daniel Callaby
Animation
L
Lang-Willar Chloe
Animation
C
Céline Chotard
Animation
M
Mathilde Fabry
Animation
A
Audrey Fobis
Animation
V
Vincent Garcia
Animation
G
Guillaume Herent
Animation
S
Silke Jager
Animation
F
Francois Laurent
Animation
M
Mathieu Gérard
Animation
R
Renaud Mégange
Animation
E
Elena Ortego
Animation
J
Julen Santiago
Animation
J
Jean-François Barthélémy
Animation
C
Clementine Tronel
Animation
K
Karin Kempf
Animation
K
Katie Ballentine
Art Department Coordinator
G
Gilad Carmel
Assistant Editor
M
Michael Rostker
Assistant Editor
S
Solenn Colas
Assistant Production Manager
K
Karine Friang
Assistant Production Manager
J
Joy Poirel
Assistant Production Manager
J
Jerome Auliac
Digital Compositors
F
Florian Bestel
Digital Compositors
J
Jean-Nicolas Costa
Digital Compositors
C
Clement Darbois
Digital Compositors
A
Antoine Douadi
Digital Compositors
C
Christophe Duflaut
Digital Compositors
D
Delphine Garrelis
Digital Compositors
P
Philippe Huberdeau
Digital Compositors
J
Jola Kudela
Digital Compositors
K
Khaled Labidi
Digital Compositors
F
François Le Bastard
Digital Compositors
T
Thomas Lefebvre
Digital Compositors
J
Jeanne Loyer
Digital Compositors
G
Gaston Marcotti
Digital Compositors
M
Maya Pelle
Digital Compositors
A
Alexis Peraste
Digital Compositors
S
Simon Rafin
Digital Compositors
D
Dane Rapaport
Digital Compositors
M
Marine Samyn
Digital Compositors
N
Niranjan Siva
Digital Compositors
J
Jeremy Séguin
Digital Compositors
G
Gerome Viavant
Digital Compositors
A
Anthony Voisin
Digital Compositors
S
Stephan Guerin
Digital Compositors
S
Stephanie Saillard
Digital Compositors
J
Jason Hanel
Digital Intermediate
J
Josh Morgan
Editorial Coordinator
E
Ed Fuller
First Assistant Editor
S
Stephane Mangin
Lead Animator
A
Alexandre Bermond
Lighting Artist
S
Saïdou Bernabé
Lighting Artist
V
Vincent Blanqué
Lighting Artist
C
Cédric Burkarth
Lighting Artist
B
Blandine Chanteur
Lighting Artist
P
Pierre Gobilliard
Lighting Artist
P
Pierre Lopes
Lighting Artist
O
Olivier Martiny
Lighting Artist
L
Le Meur Mathieu
Lighting Artist
M
Matthieu Molina
Lighting Artist
H
Hugues Ssosse
Lighting Artist
E
Ephraïm Drouet
Lighting Artist
B
Benoit Fournol
Lighting Artist
S
Scott Hosfeld
Musician
P
Peter Buccellato
ADR & Dubbing
J
Julien Sabourdin
Production Accountant
F
Frédéric Greene
Production Accountant
C
Christelle Balcon
Production Manager
C
Christina DeSilva
Production Manager
W
Wassila Lmouaci
Production Manager
J
Jill Ragaway
Production Manager
G
Guillaume Boudeville
Rigging Supervisor
F
Fabian Marascuillo
Score Engineer
O
Oren Hadar
Scoring Mixer
V
Vincent Massy
Set Designer
E
Eric Placoly
Software Engineer
C
Christophe Asselin
Thanks
P
Pierre Avon
Supervising Animator
N
Nicolas Bauduin
Supervising Animator
E
Elisabeth Patte
Supervising Animator
C
Charles Chorein
Visual Effects
V
Vincent Houze
Visual Effects
E
Elodie Labbe
VFX Artist
M
Mathieu Malard
VFX Artist
M
Marie-Claire Bazart
VFX Supervisor