Sahara

Sahara (2005)Cast and Crew

"Dirk Pitt. Adventure has a new name."

Crew

A
Anna Pinnock
Set Decoration
S
Seamus McGarvey
Director of Photography
W
William H. Brown
Co-Producer
T
Tony Reading
Art Direction
A
Anne McCarthy
Casting
A
Adam Aldridge
Special Effects Technician
H
Henning Molfenter
Co-Producer
J
Jean Bourne
Script Supervisor
D
David Barron
Co-Producer
N
Nina Gold
Casting
M
Mark Auguste
Sound Effects Editor
T
Thierry Potok
Co-Producer
L
Leslie Shatz
Sound Designer
N
Neill Gorton
Prosthetic Designer
B
Breck Eisner
Director
T
Thomas Dean Donnelly
Screenplay
J
John C. Richards
Screenplay
A
Andrew MacRitchie
Editor
E
E. J. Foerster
Second Unit Director
P
Peter Gleaves
ADR Mixer
N
Nicholas Dodd
Orchestrator
N
Nicholas Dodd
Conductor
W
William J. Immerman
Executive Producer
N
Nick Morton
Co-Producer
C
Chris Thompson
Line Producer
M
Mike Phillips
Co-Producer
M
Mark Albela
Co-Producer
D
Denise O'Dell
Co-Producer
B
Ben Pugh
Production Assistant
S
Susan Luciani
Camera Trainee
L
Lis Kern
Associate Producer
S
Scott Thaler
Production Manager
S
Scott Thaler
Line Producer
A
Andrew Reif
Associate Producer
G
Gus Gustawes
Executive Producer
D
Dan Frye
Propmaker
M
Marc Homes
Assistant Art Director
J
James Seddon
Dolby Consultant
A
Adam Inglis
Colorist
M
Mara Bryan
Visual Effects Supervisor
C
Carmila Gittens
Special Effects Coordinator
F
Felicity Cottrell
Foley Artist
J
John Marzano
Aerial Director of Photography
P
Paul Apted
First Assistant Sound Editor
A
Anna Skrein
Art Department Coordinator
W
Whitney James
Makeup Artist
M
Marcus Alexander
Digital Intermediate Producer
S
Sze-Wun Li
Apprentice Sound Editor
T
Tim Keene
Visual Effects Producer
D
Dina Eaton
Music Editor
J
John Cormican
Prosthetic Makeup Artist
L
Lee Walters
Gaffer
D
Daryl Bristow
Wardrobe Supervisor
N
Nigel Mills
Supervising Sound Editor
S
Steve Brooke Smith
Assistant Camera
C
Cristina Sopeña
Costume Supervisor
C
Charles Howell
Visual Effects Coordinator
K
Karen Dawson
Makeup Artist
K
Karen Dawson
Hairstylist
M
Martin Samuel
Hairstylist
S
Susan d'Arcy
Unit Publicist
V
Vicki Dee Rock
Executive Producer
J
Jane Clive
Assistant Costume Designer
K
Kathy Ducker
Hair Assistant
C
Conor Coughlan
Pyrotechnician
J
John Nixon
Armorer
G
Guiomar Alonso
Stunt Double
P
Paul Couch
Standby Painter
A
Aileen Seaton
Hair Designer
B
Ben Howarth
Second Assistant Director
J
Joshua Oppenheimer
Screenplay
S
Stuart Clarke
Scenic Artist
A
Alexander Beddow
ADR Recordist
V
Vanessa Baker
ADR Voice Casting
K
Kathy Hughes
Additional Script Supervisor
P
Philip Alton
Dialogue Editor
P
Philip Alton
ADR Editor
A
Antonio Bloch
Sound Recordist
L
Lindsay Fellows
Music Supervisor
S
Sophie Drouin
Production Accountant
M
Matt Curtis
Title Designer
T
Temple Clark
Storyboard Artist
U
Usha Chaman
Assistant Production Coordinator
D
David Raines
Additional Sound Re-Recording Mixer
S
Sylvia Steinbrecht
Assistant Set Dresser
S
Stephen Challenor
Supervising Carpenter
G
Gary Hutchings
Key Grip
G
Gavin Buckley
Visual Effects Editor
S
Saskia Green
Art Department Assistant
B
Bradley Woodbridge
Painter
B
Bruce Gordon
Sculptor
N
Nigel Permane
First Assistant Camera
D
David Holliday
Grip
C
Charif Lemhemdi
Cableman
S
Stephen McGregor
Carpenter
D
David Adamthwaite
Driver
S
Stephen Evans
Clapper Loader
J
Jan Meade
Projection
K
Karim Khakahni
Set Production Assistant
G
Gary Webber
Stand In
D
David Hyde
Technical Supervisor
H
Hafid Balafrej
Unit Production Manager
P
Peter Chester
Best Boy Electric
A
Andy Bell
Electrician
G
Gavin Walters
Rigging Gaffer
B
Bill Barringer
Location Manager
K
Katryna Samut-Tagliaferro
Production Coordinator
P
Paul Munro
Boom Operator
J
James Benson
3D Artist
R
Richard Briscoe
Digital Compositors
T
Tarik Ait Ben Ali
Additional Second Assistant Director
D
Diane Conn
Executive Assistant
M
Mark Wright
Negative Cutter
S
Silvana Sacco
Costume Illustrator
T
Tim Battersby
Focus Puller
R
Rodrigo López
Second Assistant Camera
L
Lahcen Abbana
Costume Assistant
L
Luis Casacuberta
Second Second Assistant Director
K
Kristine Bochum
Second Assistant Accountant
J
Jack Dyer
Construction Buyer
M
Marta Ortega Gonzalez
Costume Mistress
P
Patricia Aguirre
Dresser
T
Tom Glaisyer
Third Assistant Director
S
Stephen Conway
Dressing Prop
T
Toby Glover
Graphic Designer
S
Scott MacIntyre
Special Props
T
Tony Gil
Best Boy Grip
B
Bacha
Casting Assistant
G
Gary Lane
Wardrobe Assistant
P
Peter Hornbuckle
Wardrobe Master
J
Jack James
Online Editor
C
Christopher Russell
Post Production Coordinator
E
Elabdi Abdelhadi
Location Assistant
N
Naima Alaoui
Location Coordinator
A
Ahmed Achouba
Assistant Accountant
L
Larry Knox
Generator Operator
M
Michael Conran
Health and Safety
J
John McHale
Pilot
J
Jan Hogevold
Production Executive
A
Ahmed Hajji
Production Runner
M
Mercedes Barbod
Production Secretary