Paramount



The nominations for the Producers Guild of America Awards were announced today for theatrical movies, theatrical animated movies, and TV series.

The film nominations included likely Oscar nominees "Black Panther,""The Favourite,""Roma," and "Vice." John Krasinski's surprise horror hit "A Quiet Place" also landed a nod, as did the popular romantic comedy "Crazy Rich Asians."

The animated movie category included heavy-hitters like "Spider-Man: Into the Spider-Verse,""Incredibles 2," and "Ralph Breaks the Internet."

On the television side, "The Americans," "The Handmaid's Tale," and "This Is Us" will vie in the drama category. Meanwhile, "Atlanta," "The Good Place," and "The Marvelous Mrs. Maisel" will duke it out among the comedies.

Documentary nominations were unveiled in November. The 2019 PGA Awards will be handed out on January 19.

Here's the full list of nominees:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

“Black Panther”
Producer: Kevin Feige

“BlacKkKlansman”
Producers: Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele, Spike Lee

“Bohemian Rhapsody”
Producer: Graham King

“Crazy Rich Asians”
Producers: Nina Jacobson & Brad Simpson, John Penotti

“The Favourite”
Producers: Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos

“Green Book”
Producers: Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga

“A Quiet Place”
Producers: Michael Bay, Andrew Form, Brad Fuller

“Roma”
Producers: Gabriela Rodríguez, Alfonso Cuarón

“A Star Is Born”
Producers: Bill Gerber, Bradley Cooper, Lynette Howell Taylor

“Vice”
Producers: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Kevin Messick, Adam McKay

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

“Dr. Seuss’ The Grinch”
Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

“Incredibles 2”
Producers: John Walker, Nicole Grindle

“Isle of Dogs”
Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Ralph Breaks the Internet”
Producer: Clark Spencer

“Spider-Man: Into the Spider-Verse”
Producers: Avi Arad, Phil Lord & Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television - Drama:

“The Americans” (Season 6)
“Better Call Saul” (Season 4)
“The Handmaid’s Tale” (Season 2)
“Ozark” (Season 2)
“This Is Us” (Season 3)

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television - Comedy:

“Atlanta” (Season 2)
“Barry” (Season 1)
"GLOW" (Season 2)
“The Good Place” (Season 3)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Season 2)

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited Series Television:

“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (Season 2)
“Escape at Dannemora”
“Maniac”
“The Romanoffs”
“Sharp Objects”

The Award for Outstanding Producer of Streamed or Televised Motion Pictures:

“Fahrenheit 451”
“King Lear”
“My Dinner with Hervé”
“Paterno”
“Sense8: Together Until the End”

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

“30 for 30” (Season 9)
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (Season 11, Season 12)
“Leah Remini: Scientology and the Aftermath” (Season 3)
“Queer Eye” (Season 1, Season 2)
“Wild Wild Country” (Season 1)

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

“The Daily Show with Trevor Noah” (Season 24)
“Last Week Tonight with John Oliver” (Season 5)
“The Late Show with Stephen Colbert” (Season 4)
“Real Time with Bill Maher” (Season 16)
“Saturday Night Live” (Season 44)

The Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television:

“The Amazing Race” (Season 30)
“America’s Got Talent” (Season 13)
“RuPaul's Drag Race” (Season 10)
“Top Chef” (Season 15)
“The Voice” (Season 14, Season 15)

The Award for Outstanding Short-Form Program:

“Biography: History, Herstory” (Season 1)
“Carpool Karaoke: The Series” (Season 2)
“Comedians in Cars Getting Coffee” (Season 5)
“Her America: 50 Women, 50 States” (Season 1)
“Kevin Hart: What The Fit” (Season 1)

The Award for Outstanding Sports Program:

“Being Serena” (Season 1)
“E:60” (2018)
“Hard Knocks: Training Camp with the Cleveland Browns” (Season 13)
“Real Sports with Bryant Gumbel” (Season 24)
“SportsCenter with Scott Van Pelt” (Season 4)

The Award for Outstanding Children’s Program:

“Fuller House” (Season 4)
“PJ Masks” (Season 2)
“A Series of Unfortunate Events” (Season 2)
“Sesame Street” (Season 48)
“Teen Titans Go!” (Season 4)