Cast

Crew

C
Christopher Meledandri
Producer
C
Carter Goodrich
Character Designer
D
Dennis Leonard
Supervising Sound Editor
J
Janet Healy
Producer
G
Greg Crawford
ADR & Dubbing
S
Shelley Roden
Foley
C
Chihiro Kameyama
Thanks
B
Brett Hoffman
Associate Producer
B
Brett Nystul
Visual Development
E
Eric Guillon
Co-Director
O
Olivier Adam
Art Direction
G
Gregory Georges
Color Designer
G
Greg Hayes
Scoring Mixer
B
Bart Samolis
Musician
B
Brandon Proctor
Sound Re-Recording Mixer
S
Slamm Andrews
Music Editor
T
Tim Nielsen
Sound Designer
T
Tim Nielsen
Supervising Sound Editor
T
Tim Nielsen
Additional Sound Re-Recording Mixer
A
Amy Pawlowski
Digital Intermediate
M
Mac Smith
Sound Effects Editor
J
Jeannine Berger
Post Production Supervisor
G
Guillaume Fesquet
Visual Development
F
Fabrice Senia
Animation
C
Cedric Launay
Lighting Artist
A
Albert Barba Cunill
Animation
F
Florent de La Taille
Lead Animator
F
Florence Putzola
Set Dressing Supervisor
C
Catherine Catie Lee
Lighting Artist
J
Julien Soret
Animation Director
M
Michael Miller
ADR & Dubbing
P
Pierre-Baptiste Marty
Animation
A
Andre Zweers
Sound Effects Editor
E
Eric Carme
VFX Artist
B
Bruno Chauffard
CG Supervisor
W
Wouter van Herwerden
ADR & Dubbing
M
Mark Berrow
Musician
J
John R.A. Benson
Stereoscopic Coordinator
C
Craig Peck
Animation
C
Cinzia Angelini
Storyboard Artist
G
Guillem Ramisa de Soto
Digital Compositors
P
Patrick Muylkens
Color Designer
R
Rudyard Cretenet
Digital Compositors
J
Jonathan Beard
Orchestrator
J
Jill Ambrosino
Visual Effects
H
Henri Wilkinson
Orchestrator
T
Thomas Reteuna
Set Designer
R
Rachel Bolt
Musician
D
Diane Howard
Publicist
N
Nicholas Bucknall
Musician
G
Geoff Vaughan
Foley
L
Loni J. Albertson
Production Supervisor
G
Gilad Carmel
Associate Editor
P
Pierre Lopes
Visual Effects
G
Guillaume Boudeville
Rigging Supervisor
P
Pierre Avon
Supervising Animator
N
Nicolas Bauduin
Character Designer
M
Mélissa Faucher
Software Engineer
A
Axelle De Cooman
Visual Effects
N
Nicolas Brack
Lighting Supervisor
H
Hichem Arfaoui
Supervising Animator
C
Cécile Brossette
Supervising Animator
D
Damien Duprat
Animation
A
Adeline Grange
Animation
V
Vincent Lemaire
Animation
L
Ludovic Savonnière
Supervising Animator
L
Ludovic Savonnière
Lead Animator
G
Greg Loskorn
Score Engineer
J
Jonathan Williams
Musician
M
Marc Lamorille
VFX Artist
R
Romana Cicova
First Assistant Editor
A
Adrian Villarino
Animation
R
Richard Gould
Foley Editor
H
Helen Z. Altenbach
Musician
P
Patrick Bloche
Thanks
F
Frédérique Bredin
Thanks
C
Constance Buccafurri
Thanks
T
Thierry de Segonzac
Thanks
F
Françoise Pams
Thanks
S
Stéphane Lebars
Thanks
A
Alexandre Melquiond
Animation
A
Andrea Giro
Animation
B
Barbara Dossi
Animation
D
David Carrière
Animation
D
Diego S. Mezquiriz
Animation
E
Eddy Okba
Animation
E
Eike Hoppmann
Animation
J
Jean Duval
Animation
L
Lucas Veber
Animation
L
Luke Burnet
Animation
M
Martin Campos Amoros
Animation
M
Mourad Simoussa
Animation
N
Nicolas Ménard
Animation
O
Olivier Montero
Animation
S
Sophie Zourane
Animation
G
Gaëlle Santamarta
Assistant Production Manager
Z
Zurine Ainz
Associate Editor
F
Frank Baradat
CG Supervisor
A
Alexandre Marlier
Compositors
B
Baptiste Chauveau
Digital Compositors
B
Brian Padilla
Digital Compositors
M
Maxime Poron
Digital Compositors
P
Pablo Gotor
Digital Compositors
L
Lisa Shaw Phillips
First Assistant Editor
S
Scott A. Jacobs
First Assistant Editor
J
Jack Vandenbroele
Lead Animator
M
Mathieu Krysztoforski
Lighting Artist
S
Sylvain Potel
Master Lighting Artist
E
Edward Trybek
Orchestrator
D
Demetrios Tzamaras
Production Coordinator
F
François de Chateleux
Production Coordinator
N
Noah Scot Snyder
Scoring Mixer
K
Kelly Lake
Script Supervisor
E
Edwin Rhemrev
Set Designer
D
Danny Ferraro
Sound Recordist
S
Simon Popot
Special Effects
M
Mika Margolles
VFX Artist
P
Pablo Penchansky
VFX Artist
R
Rodrigue El Hajj
VFX Artist
S
Sergio Juan Gomez
VFX Artist
T
Tom O'Bready
VFX Artist
B
Ben Fournet
Visual Effects
F
Francois Boussard
Visual Effects
F
François-Xavier Lepeintre
Visual Effects
T
Timo Berg
Animation
B
Benjamin Faure
Animation