Ender's Game

Ender's Game (2013)Cast and Crew

"This is not a game."

Crew

J
Jay Meagher
Sound Mixer
D
Dan Moore
Costume Supervisor
S
Sean Haworth
Production Design
R
Ron Bartlett
Sound Re-Recording Mixer
G
Gigi Pritzker
Producer
K
Kate Dowd
Casting
T
Tim Gomillion
Sound Recordist
D
Deborah Del Prete
Executive Producer
K
Kathrine Gordon
Hairstylist
A
Anne Rapp
Script Supervisor
P
Peter Lando
Set Decoration
L
Lynn Hendee
Producer
D
David A. Whittaker
Sound Effects Editor
R
Raman Rao
Gaffer
G
Greg Berry
Art Direction
L
Linda McDonough
Producer
B
Bill Lischak
Executive Producer
S
Steve Mathis
Gaffer
M
Mandy Safavi
Executive Producer
E
Ed Ulbrich
Producer
C
Christine Bieselin Clark
Costume Design
T
Trefor Proud
Makeup Department Head
S
Sarah Forrest
Set Designer
E
Eric Lindemann
Sound Designer
H
Hilda Hodges
Foley
A
A. Todd Holland
Supervising Art Director
A
Anthony Syracuse
Construction Coordinator
C
Clint Wallace
Art Direction
N
Noelle King
Set Designer
R
Russ Doyle
Greensman
L
Lauri Mills
Studio Teachers
A
Anshuman Prasad
Set Designer
C
Chris Hopkins
Sculptor
R
Rochelle Harvey
Art Department Coordinator
C
C. Scott Baker
Set Designer
M
Matthew E. Butler
Visual Effects Supervisor
J
Jinnie Pak
Visual Effects Producer
T
Tim Carras
Visual Effects Supervisor
R
Remi Tournois
Additional Camera
C
Collette Nunes
Visual Effects Editor
R
Richard Foreman Jr.
Still Photographer
M
Matt Blackshear
Digital Intermediate
T
Tom Goodrich
Studio Teachers
M
Mark Breakspear
Visual Effects Supervisor
C
Chris Haarhoff
Camera Operator
S
Stacey Butterworth
Wigmaker
A
Anthony J. Henderson
Sculptor
A
Andrew M. Casbon III
Scenic Artist
W
Winston Helgason
Visual Effects Producer
A
Alex Gibson
Music Editor
K
Karri Farris
Makeup Artist
R
Ronald Hersey
Helicopter Camera
R
Ronald Hersey
Aerial Director of Photography
R
Ronald Hersey
Second Unit Director of Photography
D
David Vyle Levy
Conceptual Design
E
Emily Eddey
Digital Intermediate
D
Diane Slattery
Unit Publicist
B
Brian A. Waits
Set Designer
J
John Trapman
Helicopter Camera
D
Des Carey
Digital Intermediate
B
Betty Lou Skinner
Hairstylist
L
Lisa Beroud
Visual Effects Producer
S
Steve Miller
Visual Effects Editor
W
Will Arnot
Steadicam Operator
G
Glenn E. Moran
Rigging Gaffer
J
Jason Waggenspack
Location Manager
B
Brooks Robinson
Camera Operator
R
Randy Kinyon
Transportation Coordinator
A
Amy Heinz-Barnett
Set Designer
M
Michael Blackbourn
CG Supervisor
D
Daina Daigle
Hairstylist
R
Remi Savva
Makeup Artist
B
Becky Cotton
Makeup Artist
D
Dave Merry
Greensman
T
Twig Leveque
Property Master
J
John Naehrlich
Leadman
J
James Miller
Sculptor
D
Derek Casari
ADR & Dubbing
M
Matthew W. Kielkopf
First Assistant Sound Editor
T
Tohda Asuka
CG Supervisor
Z
Zeljko Barcan
CG Supervisor
N
Nick Epstein
CG Supervisor
E
Earl Paraszczynec
CG Supervisor
D
Dusan Strugar
CG Supervisor
H
Hanzhi Tang
CG Supervisor
T
Tully Summers
Creature Design
G
Gavin Gregory
Visual Effects Producer
A
Annemarie Griggs
Visual Effects Producer
L
Lara Ramirez
Visual Effects Editor
A
Andrew Smith
Visual Effects Editor
N
Nancy St. John
Visual Effects Producer
R
Ryan Valade
Visual Effects Editor
G
Georg Kaltenbrunner
VFX Supervisor
Y
Yoan Souligoux
VFX Artist
S
Sujil Sukumaran
VFX Artist
S
Sai Win Myint Oo
VFX Artist
C
Christine Felman
VFX Production Coordinator
N
Nardeep Chander
VFX Artist
J
Julien Depredurand
VFX Artist
M
Matthew W. Davis
Camera Operator
J
Jen Wasson
Set Costumer
M
Michael Cioni
Digital Intermediate
K
Katie Fellion
Digital Intermediate
T
Tony Bacigalupi
First Assistant Editor
S
Sean J. Donnelly
Location Manager
C
Charles Howes
Studio Teachers
I
Ivy Zhong
Executive Producer
V
Venkatesh Roddam
Executive Producer
T
Ted Ravinett
Executive Producer